logo yeni

KAMUYA PERSONEL ALIMINA YENİ BİR UYGULAMA GETİRİLDİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ilanKamu kurum ve kuruluşlarının personel alımına ilişkin; işçi, memur, sözleşmeli vb. bütün personel alım ilanları Devlet Personel Başkanlığının internet sitesinde yayımlanacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Başbakanlık Genelgesi ile, kamu personel alım ilanlarının yapılması konusuna yeni düzenle getirilmiş oldu. Buna göre;

**Kamu kurum ve kuruluşlarının işçi, memur, sözleşmeli vb. bütün personel alım ilanları Devlet Personel Başkanlığının internet sitesinde yayımlanacak.

**Personel alım ilanlarının yayımlanmasına ilişkin olarak ilgili mevzuatta yer alan hususlar uygulanmaya devam edilecek. (Mevzuatta başka şekilde ilan yapılmasına hükmedilmişse, o şekilde ilanlar yapılmaya da devam edilecek).

**Devlet Personel Başkanlığının yayımlayacağı ilanlara ilişkin her türlü hukuki sorumluluk ilgili kamu kurum ve kuruluşuna ait olacak.

**Personel alım ilanları, ilanın kurumlar tarafından ne zaman yayımlanacağı belirtilerek bu tarihten en az 5 gün önce Devlet Personel Başkanlığına gönderilecek.

**Personel alım ilanları, ilgili kurum tarafından belirtilen tarihte, Devlet Personel Başkanlığınca yayımlanacak.

İlgili Genelge 

Başbakanlıktan:

Konu : Kamu Personeli Alımı İlanları

GENELGE

2014/4

Kamu kurum ve kuruluşlarına farklı statü ve usullerle personel alınmakta ve personel alım ilanları; Resmî Gazete, çeşitli gazeteler, kurum resmi internet siteleri vb. araçlarla kamuoyuna duyurulmaktadır. Personel alım ilanlarının yayımlanmasında kurum ve kuruluşlarca farklı yöntemlerin kullanılması, duyuruların adaylarca takibini güçleştirmektedir.

Kamu hizmetlerine girmenin Anayasal düzeyde korunan bir hak olduğu dikkate alındığında, bu hakkın kullanımında etkinliğin ve şeffaflığın artırılması; personel alım ilanlarının hızlı, kolay ve tek elden ulaşılabilir olmasını gerektirmektedir. Bu kapsamda bütün kamu kurum ve kuruluşlarının, bu genelgenin yayımlandığı tarihten geçerli olmak üzere, personel alım ilanlarının yayımlanması konusunda aşağıda belirtilen hususlara göre hareket etmeleri uygun görülmüştür.

1) Kamu kurum ve kuruluşlarının, statü ayrımı yapılmaksızın; işçi, memur, sözleşmeli vb. bütün personel alım ilanları Devlet Personel Başkanlığının internet sitesinde yayımlanacaktır.

2) Personel alım ilanlarının yayımlanmasına ilişkin olarak ilgili mevzuatta yer alan hususların uygulanmasına devam edilecektir. Bu genelge kapsamında Devlet Personel Başkanlığınca yayımlanacak ilanlara ilişkin her türlü hukuki sorumluluk ilgili kamu kurum ve kuruluşuna ait olacaktır.

3) Personel alım ilanları, ilanın kurumlar tarafından ne zaman yayımlanacağı belirtilerek bu tarihten en az beş gün önce Devlet Personel Başkanlığına gönderilecektir. Bu süreye yetiştirilemeyen ivedi durumlarda Devlet Personel Başkanlığı ile görüşülerek hareket edilecektir.

4) Personel alım ilanları, ilgili kurum tarafından belirtilen tarihte, Devlet Personel Başkanlığınca yayımlanacaktır. İlanın yayımlanma zamanında veya metninde değişiklik yapılması gerektiğinde, bu durum ivedilikle Devlet Personel Başkanlığına bildirilecektir.

5) İlanların gönderilme usulü ve bu genelgenin uygulanması ile ilgili diğer hususlar Devlet Personel Başkanlığınca belirlenerek kamu kurum ve kuruluşlarına duyurulacaktır.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.