logo yeni

DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT) ÖRNEK SORULARI VE KONULAR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

imamÖSYM Başkanlığı bugün yaptığı duyuru ile Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri AlanBilgisi Testi (DHBT) sınavına ilişkin örnek soruları yayınladı.

Bilindiği gibi, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı arasında imzalanan protokol uyarınca, Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev alacak personeli seçme amacıyla ÖSYM tarafından 18 Ekim 2014 tarihinde sınav (DHBT) yapılacak.

Başvuru zamanı

Sınava başvurular, lisans düzeyinde sınava katılacak adaylar için 2014-KPSS Lisans başvuruları ile birlikte; ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar için 2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans başvuruları ile birlikte elektronik ortamda alınacak.

2014 yılında sınava başvurular, lisans düzeyinde sınava katılacak adaylar için 5-14 Mayıs 2014 tarihleri arasında 2014-KPSS Lisans başvuruları ile birlikte; ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar için 30 Haziran-16 Temmuz 2014 tarihleri arasında 2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans başvuruları ile birlikte elektronik ortamda alınacak.

Sınav şartları

Sınava katılacak adayların bu sınava katılacakları öğrenim düzeyi ile aynı öğrenim düzeyinde yapılacak 2014-KPSS’ye girmeleri ve 2014-KPSS’de puanların hesaplanmasına yönelik koşulları karşılamaları gerekiyor.

KPSS başvurularında adayların, bu sınava katılmak isteyip istemedikleri bilgisi alınırken, bu sınava katılmak isteyen adayların 2014-KPSS’de bildirdiği başvuru bilgileri geçerli olacak. Sınav ile ilgili başvuru, sınav uygulaması vb. ayrıntılı bilgi, 2014-KPSS Kılavuzlarında yer alacak, ayrı bir kılavuz hazırlanmayacak.

Sınav Konuları

Sınavda adaylara, çoktan seçmeli 40 sorudan oluşan Alan Bilgisi Testi uygulanacaktır.

Testte yer alan ilk 20 soru (DHBT-1) temel din bilgisi sorularından oluşacaktır ve tüm öğrenim düzeyleri için ortak olacaktır. Konu başlıkları aşağıda verilmiştir:

a)       İslam İnanç Esasları

b)       İslam İbadet Esasları                    

c)       Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)              

d)       Siyer                                                          

e)       İslam Ahlakı                      

İkinci 20 soru (DHBT-2) adayların öğrenim düzeyine göre farklılık gösterecektir. Bu sorular, lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat Fakültesi müfredatını, ön lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat ön lisans programı müfredatını, ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için İmam Hatip Okulları müfredatını içeren sorulardan oluşacaktır. Konu başlıkları aşağıda verilmiştir:

a)     Tefsir          

b)     Fıkıh          

c)     Hadis                                            

d)     Akaid & Kelam                                                                

e)     İslam Tarihi                        

f)       Dinler ve Mezhepler Tarihi

g)     Dini Hitabet

DHBT’de yer alan Kur’an-ı Kerim metinleri ve mealleri “Türkiye Diyanet Vakfı, Yayın No: 86/A, ISBN: 978-975-389-081-6, Kur’an-ı Kerim ve Açıklamalı Meali” isimli kaynaktan alınacaktır.

Örnek Sorular

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.