logo yeni

MAKİNE VE ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİ 85-90 PUANLA ATANAMIYOR MU?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

makine-muhendisiMakine ve endüstri mühendislerinin kamuda istihdamı konusunda yaşanan sıkıntıları dile getiren Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Alim IŞIK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK ‘in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

IŞIK önergesinde, kamuda makine ve endüstri mühendisleri için yeterli kontenjan ayrılmadığı iddiasına ilişkin olarak kamuoyu hassasiyetinin devam ettiğini ve son yıllarda özellikle kamu kurum ve kuruluşlarına eleman alımlarında Makine ve Endüstri Mühendislerine yeterince kontenjan ayrılmadığı iddialarıyla ilgili olarak şu soruları yöneltti:

“1. Hükümetinizce son yıllarda genelde mühendis, özelde ise Makine ve Endüstri Mühendislerine yeterli sayıda kontenjan ayrılmamasının sebepleri nelerdir?

2. 2002-2014 döneminde yıllar itibarı ile kamuda istihdam edilen Makine ve Endüstri Mühendislerinin sayılan ne kadardır? Aynı dönemde emekli olan mühendislerin sayıları ne olmuştur?

3. Karayolları ve TCDD vb. gibi kurumlara anılan branşlarda mühendis alımlarının azaldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu uygulamanın sebepleri nelerdir?

4. Son yıllarda KPSS ile yapılan merkezi alımlarda mühendisler için taban puanlar hangi sınırlarda kalmıştır? KPSS ’den 85-90 puan aldığı halde atanamayan mühendislerin olduğu iddiaları doğru mudur?

5. Kamu kurum ve kuruluşlarına mühendis unvanlı personel alımının artırılmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır? Varsa çalışmanın içeriği ve uygulama planı nasıldır?

6. Bakanlığınızın konuya ilişkin görüşü ve 2014 yılı programı nasıldır?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.