logo yeni

KPSS SORULARI NEDEN AÇIKLANMIYOR?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

2012-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim/Önlisans Sınavı, lisans düzeyinde 22 Eylül 2012 Cumartesi sabah, ortaöğretim düzeyinde ise 23 Eylül 2012 Pazar sabah olmak üzere iki oturumda gerçekleştirildi.

Sınav öncesi yaşananlar

Sınava girmek için, ön lisans düzeyinde 743.570 aday, ortaöğretim düzeyinde ise 2.045.962 aday başvuru yaptı. Bir günde yapılması planlanan sınava beklenenin üzerinde başvuru olmasını gerekçe gösteren ÖSYM, sınavın, öğrenim düzeylerine bağlı olarak iki ayrı günde yapılmasına karar verdi.

Sınav soruları neden yayınlanmıyor

Herhangi zahmetli bir uğraşı gerektirmemesine rağmen, sınav soruları ve cevaplarının ÖSYM tarafından açıklanması her nedense geciktirilmektedir. Bu gecikme, sınava giren ve ÖSYM’ye güven konusunda tereddüt yaşayan 3 milyona yakın adayı tedirgin etmektedir.

Son dönemlerde gerçekleştirdiği hemen tüm işlemlerde şaibeler yaşanan ÖSYM ise, yeni bir kaza yaşamamak için, soruları açıklamayı geciktirmek suretiyle kendince tedbir almaya çalışıyor.

Ancak, sınav sorularının erken ya da geç açıklanmasının, tamamlanmış olan sınavın güvenliğine etki etmesi düşünülemeyeceğinden, sınav sorularının geç açıklanmasının sınava ilişkin kuşkuları daha da artıracağı muhakkaktır.

logo

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.