logo yeni

KORUNMAYA MUHTAÇ ÇOCUKLAR KAMUDA İŞE NASIL GİRER?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

yardimlasma2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununda, torba kanun ile yapılan değişiklik ile korunmaya muhtaç çocukların kamuda işe girmelerine ilişkin usullerde değişiklikler yapılmıştır.

Kanunun ilgili maddesi konunun ayrıntılarına ilişkin olarak 3 ay içinde bir yönetmelik çıkarılarak düzenlenmesini öngördüğünden dolayı, korunmaya ihtiyacı olan çocukların kamuda işe yerleştirmelerine ilişkin ayrıntılar henüz netleşmemiştir.

İstihdam hakkından kimler yararlanabilir?

-2828 sayılı Kanun veya 5395 sayılı Kanun uyarınca haklarında korunma veya bakım tedbir kararı alınmış olup fasılalı olarak geçen yararlanma süreleri dâhil iki yıldan az olmamak üzere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sosyal hizmet modellerinden yararlanan çocuklardan reşit olduğu tarih itibarıyla bu hizmetlerden yararlanmaya devam edenler kamuda istihdam edilme hakkından yararlanacaktır.

Korunmaya muhtaç çocuklar için ayrılacak kadro veya pozisyon miktarı ne kadardır?

Kamu kurum ve kuruluşları, serbest memur, sözleşmeli ve işçi kadro ve pozisyon sayısının toplamının binde biri, bu madde kapsamında istihdam edilecekler için ayırmak ve her yıl belirtilen oranda korunmaya ihtiyacı olan çocuğu istihdam etmek zorundadır.

Kurumların sahip olduğu serbest kadro ve pozisyon toplamının binden az olması durumunda bile en az bir hak sahibinin istihdam edilmesi gerekmektedir.

Başvurular

İstihdam hakkından yararlanmak isteyenlerin, 18 yaşını doldurmaları gerekmektedir. Yaş sınırını tamamladıktan sonra korunma veya bakım tedbir kararının sona erdiği tarihten itibaren iki yıl içinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvurarak işe yerleştirilmelerini talep edebilirler.

Bu yerleştirmelerde mezuniyet durumu itibariyle öncelik sırası lisans, ön lisans ve ortaöğretim olarak belirlenmiştir.

Yerleştirmelerde hangi sınav esas alınacak

İstihdam hakkından yararlanacak kişilerin yerleştirilmesinde, Devlet memurluğuna alınacaklar için yapılacak merkezî sınav sonuçlarının (KPSS) kullanılması esas olarak belirlenmiştir. KPSS dışında ihtiyaç duyulması hâlinde bu madde kapsamına giren hak sahiplerinin yerleştirilmesinde kullanılmak amacıyla ayrı bir merkezi sınav yaptırılması da mümkündür.

Ayrıca bunların dışında, öğrenim durumu itibarıyla yapılacak merkezî sınava girmeleri mümkün olmayan korunmaya muhtaç çocukların istihdamında kura usulü de uygulanır.

Yerleştirmeler nasıl yapılır?

Devlet Personel Başkanlığı bu istihdam hakkından faydalanacakların atamasını, ortaöğrenim ve daha üst öğrenim mezunlarını memur unvanlı kadrolara, diğer öğrenim mezunlarını ise yardımcı hizmetler sınıfında yer alan kadrolara yapar veya yaptırır.

İstihdam Hakkının kullanılması

Bu şekilde sağlanan istihdam hakkından sadece bir kez yararlanılırken, kadro ya da pozisyonlara her ne şekilde olursa olsun yerleştirilenler istihdam hakkını kullanmış kabul edilirler.

İstihdam hakkının kullanılmasına dair yönetmelik çıkacak

Torba kanun ile yeniden düzenlenen istihdam hakkının kullanılmasına dair Devlet Personel Başkanlığınca bir yönetmelik çıkarılacak olup, bu yönetmelik çıkarılması ile birlikte ayrıntıları sitemizden takip edebilirsiniz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.