logo yeni

TEKNİK EĞİTİM MEZUNLARININ SORUNLARINA ÇÖZÜM BULUNMASI İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

teknikTeknik Eğitim Fakültesi mezunlarının sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla, Meclis Araştırması açılması için önerge verildi.

Milletvekili Alim IŞIK ve Milletvekili arkadaşları tarafından verilen Meclis Araştırması Önergesinin gerekçesinde özetle şu hususlardan söz edildi:

Teknik Eğitim Fakültelerinin, 4 yıllık değişik lisans programlarında yaklaşık 190-200 kredilik teorik ve pratik eğitimden oluşan dersleri kapsayan ders müfredatları, Teknoloji Fakültesine dönüştürülmeleri sürecinde büyük oranda Mühendislik Fakülteleri ile uyumlu hale getirilmiştir.

Teknik Eğitim Fakültesi mezunu ve akademik kariyer yapan yüzlerce Teknik Öğretmen Mühendislik Fakültelerinde mühendis yetiştirmekte, ancak akademik eğitim içinde yer alamayan Teknik Öğretmenler, statüsüz olmaları nedeniyle, Mühendis, Tekniker, Teknisyen hiyerarşisinde yer verilmediği için büyük maddi ve manevi mağduriyetlerle karşı karşıya bulunmaktadırlar.

Yaklaşık 70 bin Teknik Eğitim Fakültesi mezununun büyük bir bölümü unvan ve statü sorunu nedeniyle işsiz kalmış, geriye kalan küçük bir bölümü ise özel sektörde işverenin belirlediği statüde, yaklaşık 5 bin mezun ise kamu kurumlarında teknik hizmetlerde “teknisyen” unvanıyla çalışmak zorunda kalmıştır.

Ülkemizde 4 yıl Teknik Lise ve 4 yıl Fakülte eğitimlerinin ardından bir kısmı da yüksek lisans olmak üzere, teknik alanda 8-10 yıl sureyle teorik ve pratik eğitim alan ve bu süreçlerden geçerek gerekli yeterliği kazanmalarına rağmen statüsü ve imza yetkisi olmayan tek üniversite mezunları kitlesi Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarıdır.

Gerek Devlete, gerekse ailelerine büyük maddi ve manevi yükler getiren teknik eğitim sisteminden geçen Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarının, üretim hayatı dışında tutulması ülkemizin hiçbir gerçeği ile bağdaşmamaktadır. Mesleki kimliğini anlatmakta zorlanan bu mezunların çoğunluğu, maddi kayıplar yanında psikolojik ve sosyal sorunlarla da karşı karşıya kalmaktadırlar.

Genellikle imza sorumluluğu gerektirmeyen teknik işlerde düşük ücret ve statüde çalışmak zorunda kalan Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarının ve ailelerinin içinde bulunduğu sorunların çözümüne yönelik yasal düzenlemelerin daha fazla geciktirilmeden çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.