logo yeni

KPSS GÜVEN VERMİYOR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

 Sınava ilişkin değerlendirmeleri alınan adayların çoğunluğu, son iki yılda gerçekleştirilen sınavlarda şaibe olduğunu ve iyi puan alsalar bile iyi yerlere yerleşemeyeceklerini düşünüyor.

KPSS’nin, ortaöğretim mezunlarını kapsayan dünkü oturumuna katılan ve Milliyet'e konuşan adayların görüşleri şöyle:

İDİL BURGUCU (23): Üçüncü kez KPSS’ye giriyorum. Daha önce normal sayılabilecek puanlar, aldım ancak bir kuruma yerleşemedim. Torpilim olmadığı için bu sınavdan iyi bir derece de alsam bir yere yerleşebileceğimi düşünmüyorum. Özel sektörde çalışıyorum ve şartlar çok zor. Onun için devlet memuru olmak istiyorum. KPSS sınavlarıyla soruların çalındığı yönündeki iddialar beni tedirgin ediyor.

İLKER GENÇOĞLU (23): KPSS’ye ilk kez girdim. Sınava kendi imkanlarımla çalıştım. Ne kadar iyi bir puan alsam da yüksek makamlarda tanıdığım kimse olmadığı için umudum yok. Bu ülkede her şey mümkün, sorular da çalınmış, sızdırılmış olabilir.

ESİN KÖŞKERTEPESİ (23): İlk kez KPSS’ye girdim. Bir AVM’de personel şefi olarak çalışıyorum, ancak özel sektörde garantiniz olmadığı için devlet dairesinde bir iş istiyorum. Yüksek puan alsanız bile torpiliniz olmadığı zaman bir yere atanmanız zor.

MEHMET ALİ DELİKARDAŞ (33): KPSS’ye üçüncü girişim. Ancak 2010 yılında yapılan KPSS’e 79 puan almama karşın atanamadım, ancak benden daha düşük alanlar atandı. Soruların çalınması iddiları bizi korkutuyor. Biz mücadele ettiğimiz halde, bazıları parayı verip sorulara ulaşabiliyor.

NURGÜL DUYAR (19): İlk defa KPSS’ye katıldım. Kırıkkale Üniversitesi Felsefe Bölümü öğrencisiyim. Devlet memurluğu garantisi olan bir iş olduğu için bu sınava giriyorum. Ama yüksek puan alsam da  atanacağımı düşünmüyorum. Soruların çalınması konusu ise tamamen skandal.

ZEYNEP GÜLTEKİN (31): KPSS’ye ikinci kez giriyorum. Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisiyim. Özel sektörde çalışmanın ne gibi zorlukları olduğunu biliyorum, onun için devlet işi istiyorum. Daha önce girdiğim sınavda 71 almama karşın atanamadım. ancak 56-57 puan alıp yerleşenler oldu. Yüksek puan alsamda atanacağımı düşünmüyorum.

MELTEM ER (21): Devlet memuru olmak istiyorum, ancak KPSS hakkındaki iddialar nedeniyle umudum yok. Ben de yatırdığım sınav harcının boşa gitmemesi için sınava girdim.

RAMAZAN DAVULCU (19): KPSS’ye ikinci girişim. İmam Hatip Lisesi mezunuyum ve imam olmak istiyorum. Bunun için bu sınava giriyorum. Ayrıca açıköğretim fakültesinde okuyorum.

MURAT KAYADELEN (21): İlk kez KPSS’ye girdim. OSTİM’de havalandırma alanında faaliyet gösteren bir fabrikam var. Ancak annem memur olup garantili bir işim olsun istiyor. Benim yerime de o başvurmuş, ben de onu kırmamak için sınava geldim. Ancak son olaylardan sonra devlete güvenim kalmadı, tanıdığı olan işini yürütüyor. Olmayanlar ise açıkta kalıyor.

ALİHAN DÖĞME (19): KPSS’ye ilk girişim. Başkent Üniversitesi Muhasebe Bölümü’nde okuyorum. Devlet memuru olursam ileride garanti bir işim olur ve hayat boyunca rahat ederim diye düşündüğüm için bu sınava girdim. Ancak sınavlarda ortaya atılan iddilardan dolayı hakkımızın yendiğini düşünüyorum.

DİLARA DOĞAN (19): KPSS’ye ilk girişim. Üniversiteye hazırlanıyorum, ancak bu yıl yerleşemedim. Hem okuyup hem çalışmak istiyorum. Üniversite sınavına girdiğimde de sonrasında da tedirgindim. Bu sınav hakkında konuşmak bile istemiyorum. Çünkü ÖSYM’ye güvenmiyorum, soruları hazırlayanlara, değerlendirenlere güvenmiyorum.

Garantili bir iş arayışı

Kamuda çalışmayı hedefleyen ortaöğretim mezunları dün Kamu Personel Seçme Sınavı’nda(KPSS) ter döktü. İki saat süren sınava katılım yüksekti. Sınava giren adaylar neden devlet memuru olmak istediklerini Milliyet’e anlattı.

Rabia Yılmaz (20): Yıdız Teknik meslek lisesi’nden yeni mezun oldum. Bekarım. Devlet memuru olup işimi garantiye almak istiyorum.

Sultan Gazi (26): Afyon Kocatefe Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü bitirdim. Bekarım. Düzgün bir iş olduğu için memur olmak istiyorum. Şu an kültür sanat evinde çalışıyorum. Herhangi bir KPSS kursuna gitmedim.

Neslihan Türkmen (28): Antalya Endüstri Meslek Lisesi’nden mezun oldum. Yurtdışında çalıştım. Şu an çalışmıyorum. 6 aydır işsizim. Sınava kendimi deneme amaçlı giriyorum. hiçbir KPSS hazırlığım yok. Üniversite sınavına bile hazırlanmadım. Bekarım.

Erman Yaver (25): Özel sektörde bilgi işlem bölümünde asistanlık yapıyorum. Bekarım. Garantili bir mesleğimin olmasını istediğim için sınava giriyorum. Kursa gitmedim.

Kübra Gencer (20):  Bir Tekstil firmasında  tasarımcı olarak çalışıyorum. Hayat standartlarımı yükseltmek için sınava giriyorum. Garantili meslek olduğu için.

Kasım Yılmaz (27): Özel sektörde kasiyerlik yapıyorum. İleride bir umudumun olması için, kendimi kurtarmak için sınava giriyorum. Bekarım.

Mustafa Çakal (25): 2006 yılında Gültepe Tesviye Meslek Lisesinden mezun oldum. Yapı Kredi Genel Müdürlüğünde güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Kursa gitmedim. Devlet memuru olmak için sınava giriyorum.

Evin Ekinci (20): Bekarım. Zihinsel engellilere eğitim veriyorum. Daha rahat olmak için KPSS’ye giriyorum.

miliyet

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.