logo yeni

SAĞLIK BÖLÜMÜ MEZUNLARI DA İŞSİZLİK SIKINTISIYLA KARŞI KARŞIYA KALABİLİR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

saglik2Hesapsız bir şekilde açılmaya başlanan özel sağlık meslek liseleri, özel kolejler ve özel üniversitelerin sağlık bölümleri sebebiyle, sağlık bölümü mezunlarının işsizlik sıkıntısıyla karşı karşıya kalmakta olduğunu belirten Prof. Dr. Hülya GÜVEN, konuyu TBMM ye taşıdı.

Güven, iki yıl sonra 1 milyona ulaşması beklenen sağlık bölümü mezunlarının işsizlik sorunuyla karşı karşıya olmalarına rağmen özel okullara para ödediklerini vurgularken, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’ ya konuyla ilgili şu soruları yöneltti:

“Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayınlanan istatistiklere göre ülkemizde 300.000’e yakın sağlık meslek lisesi, sağlık meslek yüksek okulu ve sağlık bilimleri mezunu olduğu, bunların %75’inin henüz atanmadığı, mezunların sayısının son iki yılda açılan özel sağlık meslek liseleri, özel kolejler ve özel üniversitelerin sağlık bölümleriyle beş katına çıkacağı, iki yıl sonra 1.000.000 sağlık bölümü mezunu olacağı belirtilmektedir.

Sağlık Bakanlığınca yılda 7.000 ile 8.900 arasında meslek lisesi, sağlık meslek yüksek okulu ve sağlık bilimleri mezunu atandığı, lise, ön lisans ve lisans olarak üç bolüme ayrılan alımlarda 2.000 lise, 2.000 ile 3.000 arası ön lisans ve 4.000 lisans mezunu atandığı, 7 yıldan bu yana hemşire ve acil yardım teknikeri atamalarının tüm atamaların %70’ini oluşturduğu, anestezi, perfüzyon, diyaliz, tıbbi görüntüleme, patoloji gibi 14 farklı bölüm daha bulunduğu, 14 bölüme yapılan atamaların yılda 100 kişiyi geçmediği, oysa her bölümün yılda ortalama 6.000 ile 10.000 arasında mezun verdiği belirtilmektedir.

Diğer sorunun da Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ile atanmış ve yüksek puana sahip sözleşmeli meslek lisesi, sağlık meslek yüksek okulu ve sağlık bilimleri mezunu personelin, yeni kadro alımlarında tekrar tercih yaparak atanmamış mezunların haklarını ellerinden alması olduğu ifade edilmektedir.

Bu bağlamda:

1. Sağlık Bakanlığının yılda 7.000 ile 8000 arasında meslek lisesi, sağlık meslek yüksek okulu ve sağlık bilimleri mezunu atadığı göz önünde bulundurulduğunda, yaklaşık 225.000 atanmamış sağlık bölümü mezununun atamaları ne zaman yapılacaktır? Sağlık Bakanlığının yılda 7.000 ile 8.000 arasında meslek lisesi, sağlık meslek yüksek okulu ve sağlık bilimleri mezunu atadığı göz önünde bulundurulduğunda, iki yıl sonra 1.000.000 ulaşacağı öngörülen mezunların atamaları yapılabilecek midir?

2. Sağlık Bakanlığınca her yıl 7.000 ile 8.000 arasında atanan meslek lisesi, sağlık meslek yüksek okulu ve sağlık bilimleri mezunlarının %75’inin hemşire ve acil yardım teknikeri olduğu bilindiğine göre bu mezunların dışında kalan anestezi, perfüzyon, diyaliz, tıbbi görüntüleme, patoloji gibi 14 farklı bölümden de yılda 6.009 ile 10.000 arasında mezun verilmesi neden Bakanlığınızca önlenmemiştir? Özel sağlık meslek liseleri, özel kolejler ve özel üniversitelerin sağlık bölümlerinin açılmasına izin verilirken Bakanlığınızca devlet okulları ve özel okulların Sağlık Bakanlığında kaç personel açığını kapatmak için açıldığı, bu okulların yılda kaç mezun vermeleri gerektiği bilinmiyor muydu? Kadroların açılmayacağı bilinmesine rağmen 225.000 mezunun özel okullara para ödemelerine göz yumulmuş olmuyor mu?

3. Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ile atanmış ve yüksek puana sahip sözleşmeli meslek lisesi, sağlık meslek yüksek okulu ve sağlık bilimleri mezunu personelin, yeni kadro alımlarında tekrar tercih yapmaları karşısında atanmamış mezunların haklarını korumak nasıl sağlanacaktır?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.