logo yeni

YENİ BİR KARİYER MESLEK OLUŞTURULUYOR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

personel12Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN imzası ile Meclis Başkanlığına gönderilen “Askerlik Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” ile getirilen düzenlemeler arasında yeni bir kariyer meslek oluşturulması da yer alıyor.  

TBMM’ye gönderilen Kanun Tasarısı ile çeşitli kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılırken, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda da değişiklik yapılması öngörülüyor.

657 sayılı Kanunda yapılması düşünülen düzenleme

Tasarının 22 nci maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ek 41 inci maddesine ilave ibareler getiriliyor. Bu ilavelerle, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarının merkez karargâhlarında, “Silahlı Kuvvetler Uzmanı” ve “Silahlı Kuvvetler Uzman Yardımcısı” istihdamına imkân tanınması amaçlanıyor.

Düzenleme ile getirilen kariyer uzman ve uzman yardımcıları, bakanlıkların merkez teşkilatlarında görev yapan uzman ve uzman yardımcıları için mevzuatında öngörülmüş olan mali ve sosyal haklardan  aynı usul ve esaslar çerçevesinde yararlanacak.

Tasarının söz konusu düzenlemesinin kabul edilmesi durumunda;

-657 sayılı Kanunun 36/A/11 maddesinde sayılan kariyer uzmanlarla aynı haklara sahip “Silahlı Kuvvetler Uzmanı” ve “Silahlı Kuvvetler Uzman Yardımcısı” unvanları oluşturuluyor.

-Bu personel, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarının merkez karargâhlarında görev yapacak.

-Bu personel, 657 sayılı Kanuna tabi olarak (sivil memur) görev yapacak ve memuriyete 1 derece ileriden başlayacak.

-1 inci derece “Silahlı Kuvvetler Uzmanı” 2000 Makam Tazminatı, 8000 Görev tazminatı ve 3600 Ek Göstergeden yararlanacak.

-“Silahlı Kuvvetler Uzman Yardımcısı unvanıyla 2014 yılında göreve başlanması durumunda (aile yardımı ve yabancı dil tazminatı hariç) alınabilecek en düşük aylık net ücret 3.249 TL olacak.

Tasarının ilgili düzenlemesi

MADDE 22- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ek 41 inci maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “merkez teşkilatlarında” ibaresi “merkez teşkilatları ile Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarının merkez karargâhlarında” şeklinde ve aynı maddenin son fıkrasında yer alan “istihdam edilen uzman ve uzman yardımcıları,” ibaresi “istihdam edilen uzman ve uzman yardımcıları ile Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarının merkez karargâhlarında istihdam edilen Silahlı Kuvvetler Uzmanları ve Silahlı Kuvvetler Uzman Yardımcıları,” şeklinde değiştirilmiştir.

Tasarıdaki diğer değişiklikler

Kanun Tasarısı ile, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılması öngörülen değişikliğin yanı sıra şu Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılıyor:

-1111 sayılı Askerlik Kanunu

-5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu

-211 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu

-237 sayılı Taşıt Kanunu

-926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu

-3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu

-3212 sayılı Silahlı Kuvvetler İhtiyaç Fazlası Mal ve Hizmetlerinin Satış, Hibe, Devir ve Elden Çıkarılması; Diğer Devletler Adına Yurt Dışı ve Yurt İçi Alımların Yapılması ve Eğitim Görecek Yabancı Personel Hakkında Kanunda

-3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu

-3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu

-3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ve 3056 sayılı Başbakanlık Teşkilatı Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun

-4678 sayılı Türk Silahlı Kuvvetlerinde İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkında Kanun

-6191 sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu

-353 sayılı Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu

-375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname

Kanun Tasarısı metni için tıklayınız …

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.