logo yeni

SINAVSIZ İŞE ALINABİLECEK OLAN 35 BİN KİŞİYE NE OLDU?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

kpss82 Ağustos 2013 tarihinde yayımlanan Kanun ile, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında istihdam edilecek hak sahibi sayısı ile istihdam zorunluluğu bulunan kurum sayısında artışa gidilmek suretiyle, 18.000 olan istihdam imkanı 35.000 artırılarak 52.000 kişiye çıkarılmıştı. Konuya ilişkin ayrıntılı haberimiz için tıklayınız…

Ancak, yapılan düzenlemenin uygulamasına ilişkin hususların 4 ay içerisinde çıkarılacak Yönetmelikle düzenleneceğine hükmedilmiş olmasına rağmen bu Yönetmeliğin çıkmamış olması, konun soru önergesi yoluyla Meclis gündemine getirilmesine neden oldu.

Milletvekili Ruhsar DEMİREL tarafından verilen soru önergesinde;

6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 86 ncı maddesi ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun Ek 1 inci maddesi değiştirilerek, harp ve vazife malulleri ile yakınlarına tanınan istihdam şartları yeniden düzenlenmiştir. Ek 1 inci maddenin son fıkrasında; “… maddenin uygulanmasında takip edilecek usul ve esaslar ile diğer hususlar; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört ay içinde, Devlet Personel Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığınca müştereken hazırlanan ve Bakanlar Kurulunca yürürlüğe konulan yönetmelikle belirlenir.” hükmü de yer almaktadır. Kanunun yürürlüğe giriş tarihi olan 02.08.2013‘ten itibaren 4 aylık süre aşılmıştır.” denildi.

Öte yandan konuya ilişkin olarak İçişleri Bakanı Efkan ALA tarafından şu sorulara cevap verilmesi istendi:

1-İstihdam hakkına ilişkin uygulama usul ve esasları belirleyecek olan uygulama yönetmeliğinin tarafınızdan ne zaman hazırlanması ve yayımlanması planlanmaktadır.

2-Yönetmeliğin henüz yayımlanmaması nedeniyle oluşan hak sahiplerinin mağduriyetlerini gidermek için tarafınızdan yapılan/yapılması planlanan çalışmalar var mıdır? Varsa nelerdir?"

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.