logo yeni

İLETİŞİM FAKÜLTESİ MEZUNLARININ İSTİHDAMINA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPILDI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

medyaİletişim fakültesi mezunlarının istihdam sorununun çözümü, Medya Okuryazarlığı dersinin zorunlu ders haline getirilerek iletişim fakültesi mezunları tarafından verilmesinin sağlanması ve TRT’nin iletişim fakültesi mezunu personel istihdamına ilişkin hususlarda açıklama yapıldı.

Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ tarafından imzalanmış olan ve bir soru önergesine cevap niteliğinde hazırlanmış olan yazıda iletişim fakültesi mezunları ile ilgili olarak şu ifadeler yer aldı:

**Bakanlık olarak, iletişim fakültesi mezunlarının istihdam sorunlarının çözümüne yönelik gereken azami gayret gösterilmekte, bağlı kurum ve kuruluşlara personel alımında anılan fakülte mezunlarına öncelik verilmektedir.

**Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğünde, kurumsal ve genel mevzuat hükümleri çerçevesinde, hizmet ihtiyaçları, kariyer ve liyakat ilkeleri gözetilerek atamalar yapılmaktadır.

TRT’de; şehit yakını, engelli memur seçme sınavı gibi özel kanun gereği çalıştırılması zorunlu olan personel dışında tüm memur alımları Kamu Personel Seçme Sınavı çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda istihdam edilecek her bir kadro için hizmet ihtiyacı ve görev tanımları belirlenmekte, açılacak sınavlarda yükseköğretim kuruluşlarının ders müfredatları göz önünde bulundurulmaktadır. Stajyer Spiker, Stajyer Muhabir, Yardımcı Prodüktör gibi kadrolar için açılan giriş sınavlarında lisans mezunlarına ve İletişim Fakültesi mezunlarına başvuru hakkı tanınmakla birlikte, bazı Yayın Yapım Görevlisi adı altında yer alan (Kurgu, Ses, Işık, Resim Seçici, Grafik) gibi unvanlara yapılan alımlara ise bütün lisans mezunları başvuramamakta, konu ile ilgili bölümler ile iletişim fakültesi mezunları başvuruda bulunabilmektedir.

Kurum’da 22.11.2013 tarihi itibariyle iletişim Fakültesi, basın yayın ve iletişim ile ilgili yüksekokul mezunu 1213 kişi görev yapmaktadır.

**Medya Okuryazarlığı dersinin zorunlu olarak okullarda okutulması konusu Milli Eğitim Bakanlığının görev alanına girmektedir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.