logo yeni

GIDA MÜHENDİSLERİNİN HAYAL KIRIKLIĞI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

gida muhendisi2Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde istihdam edilen gıda mühendisi sayısının artırılması konusunda verilen Meclis önergesine Bakanlıktan yanıt geldi.

Çanakkale milletvekili Mustafa Serdar SOYDAN önergesinde, gıda denetim hizmetlerinin güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması için Bakanlık bünyesinde gıda mühendisi sayısının artırılmasının düşünülüp düşünülmediğini, şu anda Bakanlık bünyesinde kaç adet gıda mühendisi, veteriner hekim, ziraat mühendisi çalıştığını ve 2013 ve 2014 yılı içerisinde kaç adet gıda mühendisi alınması planlandığını sormuştu. Bakanlık yine gıda mühendislerini tatmin etmeyen cevaplar verirken, 2014 istihdam hedefiyle ilgili konuyu es geçti.

Bakanlık cevabı:

“Gıda denetim ve kontrolünde görev alabilecek meslek mensupları, en az lisans düzeyinde eğitim almış olacak şekilde 5996 sayılı Kanun’un EK-2 sayılı listesinde belirlenmiştir. Söz konusu meslek mensuplarını, Veteriner Hekim, Ziraat Mühendisi, Su Ürünleri Mühendisi, Balıkçılık Teknolojileri Mühendisi, Gıda Mühendisi, Kimyager, Kimya Mühendisi, Eczacı, Orman Mühendisi ve Orman Endüstri Mühendisi oluşturmaktadır. 2013 yılı Ekim ayı itibarıyla Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatınca yapılan gıda denetim ve kontrol hizmetleri bu listede yer alan meslek mensuplarından 2.323 ziraat mühendisi, 1.586 veteriner hekim, 937 gıda mühendisi, 139 su ürünleri mühendisi, 33 kimya mühendisi, 10 kimyager ve 7 balıkçılık teknolojisi mühendisi olmak üzere toplam 5.035 kontrol görevlisi tarafından gerçekleştirmektedir.

Bakanlığımızca her yıl Merkezi Yönetim Bütçe Kanun’unun ilgili hükümleri doğrultusunda Bakanlığımıza tahsis edilen açıktan atama kontenjanı dâhilinde, KPSS sonucuna göre  Bakanlığımızın kadro ve hizmet ihtiyacı doğrultusunda, kadrolu personel alımı gerçekleştirilebilmektedir. Bu kapsamda, Bakanlığımız bünyesinde 657 sayılı Kanun’un 4/A maddesi kapsamında kadrolu olarak 1.495 gıda mühendisi, 7.490 veteriner hekim ve 15.349 ziraat mühendisi görev yapmaktadır. 2013 yılında 215 Gıda Mühendisi ile EMSS 2013/1 ‘e göre 5 Gıda Mühendisi istihdamı sağlanmıştır. 

Diğer taraftan, Bakanlığımızca yürütülmekte olan TARGEL projesi kapsamında istihdam edilen Gıda mühendislerinin görev ve sorumlulukları arasında gıda denetim hizmetleri de yer almamaktadır. Projede görevli gıda mühendisleri; gıda güvenliği, besleneme, gıda zehirlenmesi, gıdaların muhafaza ve korunmaları konularında bulundukları bölgede eğitim ve yayım çalışmaları ile görevlendirilmişlerdir.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.