logo yeni

KARİYER MESLEKLERE GİRİŞTE KURUMLARIN YAŞ SINIRI ISRARI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

personel10657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A/11 maddesinde sayılan ve mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutularak alınacakları belirtilen unvanlar için yapılan giriş sınavı duyurularda kurumlar tarafından yaş şartı konusunda farklı ifadelere yer verildiği görülebilmektedir.

Devlet Memurları Kanunu, kariyer olarak adlandırılan mesleklere girişte aranacak üst yaş sınırını açıkça düzenlemiş ve bu konuda özel düzenlemelerde yer alacak hususların uygulanmayacağını hüküm altına almıştır.

Ancak, kurumlar tarafından yapılan sınav duyurularında, Kanundaki bu düzenlemenin aksine farklı yaş şartları da aranabilmektedir. Örneğin, son olarak 16 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan bir sınav duyurusunda, Kanunda ifade edilen sınırların dışında yaş şartı arandı.

Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından yapılan “TİKA Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavı Duyurusu” nda, giriş sınavına katılabilmek için aranacak şartlar arasında  “Sınava, giriş sınavının yapıldığı tarihte 35 (otuzbeş) yaşını doldurmamış (18 Şubat 1979 veya daha sonra doğmuş) olanlar başvurabileceklerdir. Bu şartı taşımayan adayların başvurusu kabul edilmeyecektir.” ifadelerine de yer verilmiştir. Söz konusu sınav duyurusu için tıklayınız...

Yaş sınırına ilişkin düzenleme

657 sayılı Kanunun Ek 40 ıncı maddesinde “Mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alınan ve 36 ncı maddenin “Ortak Hükümler” bölümünün (A) fıkrasının (11) numaralı bendinde sayılan kadrolara atanmak amacıyla kurumlarca yapılacak olan özel yarışma sınavlarına başvurularda üst yaş sınırı; özel mevzuatında yer alan yaş şartına ilişkin hükümlere bağlı kalınmaksızın giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak şeklinde uygulanır.

Özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları tarafından mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle yapılacak alımlarda da birinci fıkra hükmü uygulanır.”

Bu hükme göre,  mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alınanlardan, 657 sayılı Kanunun 36/A/11 maddesinde sayılan; müfettiş yardımcısı, denetçi yardımcısı, uzman yardımcısı, murakıp yardımcısı, stajyer kontrolör, maiyet memuru, aday meslek memuru ile aday konsolosluk ve ihtisas memurları, denetmen Yardımcıları için yapılacak giriş sınavlarında aranacak yaş şartı  “Giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak” şeklinde uygulanır.

Kanunda yaş şartı konusunda özel düzenlemelerle farklı belirleme yapılmasına da imkan tanınmamış ve “özel mevzuatında yer alan yaş şartına ilişkin hükümlere bağlı kalınmaksızın” uygulama yapılacağına hükmedilmiştir.

Bu nedenle, mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alınan ve 657 sayılı Kanunun 36/A/11 maddesinde sayılan unvanlar için kurumlar tarafından yapılan giriş sınavı duyurularında, “giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olanlar” anlamı dışında farklı anlamlara gelecek ya da farklı sonuçlar doğuracak şekilde yaş şartı aranmasının Kanuna açık şekilde aykırı olacağını değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.