logo yeni

YÖK’ÜN KARAR DEĞİŞİKLİĞİ BAŞBAKANA SORULDU

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

diplomaYüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) internet sayfasında yer alan ve denkliği kabul edilen yurt dışı üniversitelere ait bilgilerin yer aldığı listenin Yükseköğeteim Yürütme Kurulu tarafından değiştirilmesi Mecliste soru önergesine konu edildi.

Milletvekili Celal DİNÇER tarafından verilen soru önergesinde özetle;

-Yurt dışında eğitim imkânlarından faydalanmak isteyenlerin, okumak istedikleri üniversitenin ülkemizde tanınıp tanınmadığını Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı internet sayfasındaki “Denklik-Üniversiteniz Tanınıyor mu?” başlığı altında yayınlanan listelerden kontrol ederek söz konu üniversitelere kayıt yaptırdıkları,

-Ancak, Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 13.11.2013 tarihli toplantısında listelerde teknik bir hatanın yapıldığı belirtilerek “Söz konusu listelerdeki bilgiye dayanarak yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptıran öğrencilerin 04.11.2013 tarihi itibariyle düzenlenmiş olan listelerden eğitim aldıkları üniversiteleri tekrar kontrol etmeleri gerektiğine” karar verilerek, öğrencilerin yurtdışında tanınmayan bir okula kayıt yaptırmış olmalarının kendilerine herhangi bir hak kazandırmayacağının vurgulandığı

belirtilerek, konu hakkında Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından şu sorulara cevap verilmesi istendi:

1. Resmi kurum sitesine güvenerek ve sitenin yönlendirildiği şekilde kaydını yaptıran ve halen eğitim-öğretimine devam eden öğrencilerin maddi ve manevi kayıpları karşılanacak mıdır?

2. Öğrenimlerinin bir yıl sekteye uğramasına sebep olabilecek bu hatanın sorumluları belirlenmiş ve gerekli cezai yaptırım uygulanmışımdır?

3. Bu şekilde mağdur olan öğrenci sayısı ne kadardır? Kurumun hata ve ihmalinden kaynaklanan mağduriyetin giderilmesi için bir çalışmanız var mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.