logo yeni

İLETİŞİM FAKÜLTESİ MEZUNLARININ KAMUDAKİ İŞ ALANLARI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

iletisim-fakultesiİletişim Fakültelerinden mezun olanların kamu kurum ve kuruluşlarında meslekleriyle ilgili işlere giremediği ve iletişim ile ilgili görevler yürütün kurumlarda da iletişimle ilgisi bulunmayan alanlardan personel istihdamına gidildiği iddialarına verilen cevapta, İletişim Fakültesi mezunlarının kamuda görev yaptığı bazı kurumlara ilişkin bilgilere de yer verildi.

Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ imzasını taşıyan ve bir soru önergesine cevap niteliğinde hazırlanan yazıdki açıklamalar şöyle:

**Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünde

2012-2013 yılları arasında iletişim fakültesi mezunu 28 personel göreve başlatılmıştır. Ayrıca 2013 yılı sonuna kadar iletişim fakültesi mezunu en az 12 uzman yardımcısının alımına ilişkin çalışmalar da devam etmektedir.

**Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğünde

Yapılan tüm atamalar Kurumsal ve genel mevzuat hükümleri çerçevesinde, hizmet ihtiyaçları, kariyer ve liyakat ilkeleri gözetilerek yapılmaktadır. Şehit yakını, Engelli Memur Seçme Sınavı gibi özel kanun gereği çalıştırılması zorunlu olan personel dışında memur alımları Kamu Personel Seçme Sınavı çerçevesinde yapılmaktadır. Bu bağlamda istihdam edilecek her bir kadro için hizmet ihtiyacı ve görev tanımları belirlenmekte, açılacak sınavlarda yükseköğretim kuruluşlarının ders müfredatları göz önünde bulundurulmaktadır. Stajyer Spiker, Stajyer Muhabir, Yardımcı Prodüktör gibi kadrolar için açılan giriş sınavlarında lisans mezunlarına ve iletişim Fakültesi mezunlarına başvuru hakkı tanınmakla birlikte, bazı Yayın Yapım Görevlisi adı altında yer alan (Kurgu, Ses, Işık, Resim Seçici, Grafik) gibi unvanlara yapılan alımlara ise bütün lisans mezunları başvuramamakta, konu ile ilgili bölümler ile iletişim fakültesi mezunları başvuruda bulunabilmektedir.11.10.2013 tarihi itibariyle memur ve sözleşmeli statüde toplam 7149 personel görev yapmakta olup, bu personelden 5567’si lisans ve ön lisans programlarından mezun olmuştur.

**Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğünde

Basın statüsünde görev yapan personelin %47’si İletişim Fakülteleri ve Basın Yayın Yüksekokulu mezunudur.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.