logo yeni

PERSONEL ALIMINDA TORPİL YAPILMADIĞI SÖYLENEN BAKANLIK

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

torpilKamu Personeli alımlarında eşit ve adil davranılmadığı, özellikle sözlü sınavla yapılan alımlarda iktidar partisinden gelen referanslar ile cemaat ve tarikat ilişkilerinin etkili olduğu yönünde kamuoyunda yaygın bir kanı olduğundan hareketle, Milletvekili Aylin NAZLIAKA tarafından verilen soru önergesi cevaplandırıldı. 

Dışişleri Bakanlığındaki kadrolara yapılan atamalara ilişkin olarak, soru önergesine cevap niteliğinde hazırlanan ve Bakan Ahmet DAVUTOĞLU imzasını taşıyan yazıda yer alan açıklama şöyle: 

“2007-2013 yıllarında doğrudan KPSS yoluyla 407 merkez memuru alınmıştır. KPSS puanı yanında sadece sözlü sınav yapılarak personel ataması yapılmamıştır.

Sınav kurulları Bakanlığımız sınav yönetmeliği çerçevesinde oluşturulmaktadır. 

Bakanlığımıza sözkonusu dönemde doğrudan KPSS yoluyla 407, KPSS’ye ilaveten yazılı ve sözlü sınavla 827 personel atanmıştır. Düzenlenen sınavlara ilişkin katılım koşulları ve değerlendirme esasları Bakanlığımız internet sayfasında ayrıntılı olarak duyurulmaktadır.

Ayrıca sözkonusu dönemde 657 4/B statüsünde mütercim, destek elemanı ile uzman toplam 27 sözleşmeli personel merkezde ve sekreter, şoför, hizmetli, aşçı, garson, kavas, bekçi, takipçi ile destek personeli toplam 573 sözleşmeli personel yurtdışındaki temsilciliklerimizde göreve başlatılmıştır.

Yine aynı dönemde 733 personel (merkez memuru ve kariyer memuru) Bakanlığımızdan çeşitli sebeplerle (emeklilik, nakil, istifa ve diğer nedenlerle) ayrılmıştır. Ayrıca bu dönemde 13 Büyükelçi, 3 Basın ve Halka İlişkiler Müşaviri, 2 Danışman, 2 Hukuk Müşaviri ve 12 İç Denetçi naklen atanmıştır.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.