logo yeni

MÜHENDİSLİK TAMAMLAMA PROGRAMINA ALINMAYANLARIN SUÇU NE?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

muhendisMesleki ve Teknik Eğitim fakültelerinin bazı bölümlerinden mezun olanların mühendislik tamamlama eğitimine alınmadığı ve tamamlama eğitimine alınacaklara ilişkin kontenjanların sınırlı tutulduğu iddiaları ile bu durumun nedenleri Milli Eğitim Bakanına soruldu.

Konuyu Mecliste gündeme getiren Milletvekili Alim IŞIK, verdiği soru önergesinde;

**ÖSYM tarafından 21.07.2013 tarihinde “Teknik Öğretmenler için Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı” yapıldığını,

**Sınava katılan 45.000 adaydan, 50 puan barajını geçen 16.500 kişinin üniversitelerde mühendislik tamamlama eğitimi almaya hak kazandığını,

**Üniversitelerin belirtmiş olduğu kontenjanların azlığı nedeniyle sadece 2.950 adayın eğitime alındığını

ifade ederek, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından şu sorulara cevap verilmesini istendi:

1-2002-2013 döneminde anılan sınavlar hangi yıllarda ve kaç kere yapılmıştır?

2-Bu sınavlarda kaç kişi başarılı olmuş, yıllar itibari ile kaç kişilik kontenjan açılmış ve kaç kişi tamamlama kontenjanına yerleştirilmiştir?

3-Anılan dönemde söz konusu kontenjanların çok sınırlı tutulduğu ve neredeyse kimsenin bu haktan yararlanamadığı iddiaları doğru mudur?

4-Doğru ise kontenjanlar hangi gerekçelerle son derece kısıtlı tutulmuştur?

5-Tesisat Öğretmenliği Bölümünden mezun olanlara, derslerinin büyük bölümünün aynı olmasına rağmen makine mühendisliği tamamlama hakkı verilmediği ve sadece enerji sistemleri mühendisliğinde tamamlama hakkı verildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bunun gerekçeleri nelerdir?

6-Mesleki ve Teknik Eğitim fakültelerinin bazı bölümlerinden mezun olanların mühendislik tamamlama eğitimi dışında bırakıldığı haberleri doğru mudur?

7-Doğru ise anılan bölümlerden mezun olanların mağduriyetinin giderilmesi konusunda Bakanlığınızca nasıl bir çalışma yapılmaktadır? Çalışmanın içeriği ve uygulama planı nasıldır?

8-Anılan sınavların sürekli yapılıp yapılmayacağı belirsizliğinin sürdüğü iddiaları doğru mudur? Doğru ise sınavların sürekli yapılması konusunda bir çalışmanız var mıdır?

9-Bakanlığınızın konuya ilişkin görüşü ve 2014 yılı programı nasıldır?

Sitemizden yapılan alıntılarda "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.