logo yeni

AÇIK UÇLU SORULARLA KAYIRMACILIĞIN ÖNÜ MÜ AÇILACAK?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

osymÖSYM’ nin yeni bir sistem olarak açık uçlu sorularla yapılan sınav  projeleri üzerinde çalışarak, bu amaçla deneme sınavları yapması eleştirilerin de beraberinde getirdi.

Uşak milletvekili Dilek Akagün YILMAZ, Meclise sunduğu önergede bu konuyla ilgili soru işaretlerine ve endişelere değinerek, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Ösym Başkanlığının internet sitesinden yapılan 3 Kasım 2013 tarihli açıklamaya göre, yaklaşık 9 aydır açık uçlu sorularla sınav projesi üzerinde çalışıldığı, bu kapsamda Ankara’da bir deneme sınavı yapıldığı, açık uçlu sorularla hazırlanan sınavların önümüzdeki yıllarda aday sayısının az olduğu sınavlarla başlayacağı, kurumsal yeteneğin gelişmesine paralel olarak zaman içerisinde daha büyük çaplı sınavlarda da bu uygulamanın yaygınlaşacağı belirtilmektedir. Son yıllarda skandal olarak nitelenen kopya olaylarıyla gündeme gelen ÖSYM’nin söz konusu açıklaması kamuoyunda ciddi soru işaretleri yaratmış ve endişeye neden olmuştur.

Buna göre;

1- Üniversiteye giriş sınavlarında uygulanan ‘çoktan seçmeli’ sistemde kopya çekme olaylarının  artmasını ve şans faktörünü ortadan kaldırmayı gerekçe gösteren Ölçme Seçme ve Yerleştirme  Merkezi (ÖSYM), geçtiğimiz yıllarda skandal olarak nitelenen kopya olaylarının bir daha yaşanmaması için hangi önlemleri almıştır? Önlem alındıysa olumlu veya olumsuz sonuçları ne olmuştur?

2- Açık uçlu sorularla kopyanın önüne geçilebilecek midir?

3- Açık uçlu soruların hazırlanmasında hangi kriterler uygulanacaktır? Bu sorularla adayların dünya görüşlerinin tespit edilmesi mi amaçlanmaktadır? Bu durumda üniversiteye girişte kayırmacılığı, kamuoyundaki ifadesiyle “torpili” nasıl engelleyeceksiniz?

4- Açık uçlu soruların ölçme ve değerlendirmesinde görev yapacak öğretmenler hangi kriterlere göre belirlenecektir? Öğretmenlerin gerek dünya görüşlerinin, gerekse şahsi yorumları ve kanaatlerinin sınava giren adaylar arasında eşitsizliğe yol açmasının önüne nasıl geçeceksiniz?

5- Yazılı ifade de güçlük çeken veya yazısının okunmasında sorun olabilecek adayların sınav değerlendirmeleri nasıl yapılacaktır?

6- Yüzbinlerce adayın girdiği KPSS, ÖSS gibi sınavların açık uçlu sorularla yapılması durumunda bu sınavların değerlendirmesi ne kadar zamanda yapılabilecektir?

7- Mevcut sistemde dahi son yıllarda sıkça gündeme gelen kopya skandalları ile ÖSYM’ye karşı kamuoyunda güven yitimi söz konusu iken, açık uçlu soruların değerlendirmesinde milyonlarca insanın endişesini nasıl gidereceksiniz?

8- Kamuoyunda “torba kanun” olarak bilinen 6495 sayılı kanun ile Bilgi Edinme Hakkı Kanununda değişiklik yaparak “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevapları” bu kanundan muaf tutmanız, üniversiteye girişte kayırmacılığın önünü açmak için mi yapılmıştır?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.