logo yeni

GIDA MÜHENDİSİ İSTİHDAMI NASIL ARTIRILACAK?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

gida-muhendisiGıda Mühendisliği mesleğinin, insanların sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için gereli olan güvenli gıdanın üretim ve temini ile kontrol ve denetiminin sağlanması açısından taşıdığı önemden hareketle, Gıda Mühendisi istihdamı konusunda önerge verildi.

Milletvekili M.Serdar SOYDAN tarafından Meclis Başkanlığına sunulan soru önergesinde; halk sağlığının korunması ve gelecek nesillerin sağlıklı, mutlu bir hayat sürmelerinin ön koşulunun güvenilir gıdaların tüketilmesi olduğu ve güvenilir gıdaların da bilimsel ve teknolojik donanımlara sahip gıda mühendislerinin kontrol ve denetiminde tüketiciye ulaştırılmasıyla mümkün olacağı ifade edilerek, Gıda Mühendisi istihdamı konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi EKER tarafından cevaplandırılmak üzere şu soruları sordu.

1-Bakanlığın mevcut yapılanması doğrultusunda çok az sayıda istihdam ettiğiniz gıda mühendisleriyle yurttaşlarımızın gıda güvenliği üretimden tüketime her aşamada tam olarak sağlanıyor mu?

2-Tarlada ve ahırda danışmanlık görevi yapmak üzere ‘Tarım Danışmanı’ adıyla istihdam edilen ziraat mühendisleri ve veteriner hekimleri gibi ‘Gıda Danışmanı’ adıyla gıda mühendislerinin Bakanlığınız bünyesinde ülkemizin dört bir köşesinde istihdam edilmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır, yok ise gıda mühendislerinin istihdamının artırılması konusunda neler yapıyorsunuz?

3-Gıda denetim hizmetlerinin güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması için Bakanlığınız bünyesinde gıda mühendisi sayısını artırmayı düşünüyor musunuz, şu anda bakanlığınız bünyesinde kaç adet gıda mühendisi, veteriner hekim, ziraat mühendisi çalışmaktadır, 2013 ve 2014 yılı içerisinde kaç adet gıda mühendisi alınması planlanmıştır, planlanan sayı gıda güvenliği açısından yeterli midir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.