logo yeni

AVUKAT VE HUKUK MÜŞAVİRLERİ KPSS DIŞINA MI ÇIKIYOR?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

Takvim Gazetesinin haberine göre Kamu kurum ve kuruluşlarında avukat, Hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadrolarına ilk defa yapılacak atamalar ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme kapsamı dışına çıkartılıyor. Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan taslağın yürürlüğe girmesi ile birlikte avukat kadro ve pozisyonları ile Hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadrolarına ilan edilecek kadronun 5 katından az olmayacak şekilde KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak en fazla 10 katına kadar aday yazılı ve/veya sözlü sınava tabi tutularak atama yapılabilecek. Düzenleme ile birlikte kamu kurum ve kuruluşlarında avukat olmak isteyenler KPSS yerleştirme tercihinde bulunmayacak, aldığı KPSS puanına göre doğrudan başvurabilecek. 

Bilindiği gibi KPSS uygulaması devreye girmeden önce her kurum yazılı sınavını kendi yapıyor veya yaptırıyor, arkasından tamamen bir torpilli yarışması haline dönüşen sözlü sınav uygulaması devreye giriyordu. KPSS ile gerçekletirilen merkezi sınav ve merkezi yerleştirme ile B grubu kadrolar için sözlü sınav kaldırılarak torpil uygulamasına son verilmesi rahmetli Bülent ECEVİT' in ülkeye bir armağanıydı. Ancak son zamanlarda sıklıkla artan şekilde KPSS dışına çıkılarak tekrar sözlü sınavın devreye sokulması ile işe girmek isteyen insanların tekrar milletvekillerinin kapısını aşındırmaları isteniyor herhalde. Bizde memurunyeri.com olarak torpili yeniden canlandırmaya çalışan bu tür çabaların kınıyoruz. 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.