logo yeni

2500 PERSONELİN NE ZAMAN İŞE ALINACAĞI BAŞBAKANA SORULDU

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ziraat-muhendisiGıda, Ziraat ve Su Ürünleri Mühendisi ile Veteriner Hekim kadrolarına yaklaşık 2500 kişinin alınacağına ilişkin sözlerin ne zaman tutulacağı konusu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve Maliye Bakanından sonra şimdi de Başbakana soruldu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi EKER, Bakanlığına toplam sayıları 2500 civarında olacak şekilde Gıda, Ziraat ve Su Ürünleri Mühendisi ile Veteriner Hekim alacaklarını açıklamış ancak gelinen aşamada böyle bir personel alımı gerçekleşmemişti.

Verilen soru önergeleriyle Meclis gündemine de taşınan konuya ilişkin net cevaplar alınamaması üzerine, Milletvekili Vahap SEÇER hazırladığı soru önergesiyle Başbakan tarafından konuya cevap verilmesini istedi.

Milletvekili SEÇER, soru önergesinde “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi EKER tarafından çeşitli televizyon programlarında Bakanlığa 2 bin 500 dolayında Gıda, Ziraat, Su Ürünleri Mühendisliği ile Veteriner hekim kadrolarına alım için talepte bulunulduğu belirtilmiştir.

Bakan Eker, 2013 yılının ilk aylarından bu yana katıldığı her televizyon programında konuyla ilgili sorulara “Maliye Bakanlığına Sözleşmeli Alım kadrolarını bildirdik. Maliye Bakanlığının onay vermesini bekliyoruz” çerçevesinde bir yanıt vermesine rağmen, Maliye Bakanı Sn. Mehmet ŞİMŞEK sosyal medya üzerinden gelen sorulara “Tarım Bakanlığından bize gelen sözleşmeli alım talebi bulunmamaktadır” cevabını vermiştir.

Umutlarını sözü edilen kadro alımlarına bağlayan binlerce işsiz mühendis ve veteriner hekim sözlerin uygulamaya geçmemesi nedeniyle büyük bir hayal kırıklığı yaşamaktadır.” diyerek, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın şu sorulara cevap vermesini istedi.

“1. Soru önergesinde sözü geçen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ile Maliye Bakanı arasındaki diyalogdan Başbakan olarak haberdar mısınız?

2. Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olan dönemde her kadro ayrı ayrı gösterilmek üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatlarındaki boş kadro ne kadardır?

3. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı son bir yıl içinde kaç adet sözleşmeli memur almak üzere Maliye Bakanlığı’na talepte bulunmuştur? Bu talebin kaçı Devlet Personel Başkanlığı tarafından onaylanmış, kaçı Maliye Bakanlığı tarafından onaylanmamıştır?

4. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda atama bekleyen mühendis ve veteriner hekimlerin istihdamı ne zaman sağlanacaktır? Gelinen aşamada istihdama ilişkin ortaya çıkan engel ya da engeller var mıdır?

5. Tarımın teşviki için yeni ziraat, gıda, su ürünleri mühendisi ve veteriner hekim kadrosu ihdas etmeyi düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız kadro sayısı ne olacaktır?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.