logo yeni

SAĞLIK MESLEK LİSESİ MEZUNLARININ “İŞ GARANTİSİ” VAR MI?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

okulSon yıllarda açılan birçok özel sağlık meslek lisesinin, vatandaşların çocuklarını bu okullara göndermesi için “iş garantisi” gibi cezbedici ilanlar verdiği iddiaları Mecliste soru önergesine konu edildi.

Milletvekili M.Sezgin TANRIKULU tarafından verilen soru önergesinde, “Özellikle son birkaç yıl içinde birçok özel sağlık meslek lisesi açıldığını görmekteyiz. Bu liselerde “iş garantisi” gibi kamuoyunu cezbedici, vatandaşları çocuklarını bu okullara göndermeye iten ilanlar göze çarpmaktadır. Herhangi bir plan veya proje dahilinde olup olmadığını anlayamadığımızı bu özel meslek liselerinin, bu gidişle kısa sürede çok artacağı ortadadır.” denilerek, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından konuya ilişkin bazı sorulara cevap verilmesi istendi.

1. Bakanlığınız verilerine göre, “iş garantisi” ilanı gerçeği ifade etmekte midir? Bu liselerden mezun olan tüm öğrenciler, mezun olduklarında iş bulabilecek midir?

2. Bakanlığınız, bu okullardan kaç tanesinin açılmasına izin verecektir? Bu konuda bir doyum noktası var mıdır?

3. Bu okullara izin verilirken, okullardan mezun olan öğrenci sayısı ile sağlık personeli açığının dengeli olmasına çalışılmakta mıdır?

4. Bu okullara devletin yaptığı herhangi bir mali destek var mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.