logo yeni

OMBUDSMANDAN AYNI SAATTE YAPILAN SINAVA İLİŞKİN KARAR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

teftis4Nisan ayında faaliyetine başlayan Kamu Denetçiliği Kurumu şikayet başvurularına ilişkin verdiği kararlarla ilgili ilk duyurusunu yaptı.

Şikayet Konusu neydi?

Kurumun yayınladığı karara göre şikayetin konusunu, hem Açıköğretim Fakültesi Adalet Programı hem de Teknik Eğitim Fakültesi mezunu olan şikayetçinin, ÖSYM’nin aynı gün ve saatte yapacağını duyurduğu Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ve Teknik Öğretmenler için Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavının ikisine de girmek istemesi oluşturdu. İki sınava da girmek isteyen Şikâyetçi bu iki sınavın farklı tarihlerde yapılmasını talep etti.

ÖSYM sosyal medyadan yapılan itirazı reddetmişti

ÖSYM, DGS kılavuzuna göre başvuruları 27 Mayıs itibariyle, Mühendislik Tamamlama kılavuzuna göre başvuruları 10 Haziran itibariyle almaya başlarken, iki sınavıda aynı günde ve aynı saatte, 21 Temmuz 2013 ve saat 9:30 da yapacağını duyurmuştu.

Kararda, Şikâyetçinin DGS ve Mühendislik Tamamlama sınavlarının çakışmasına ilişkin şikâyetlerini ÖSYM Başkanlığına sosyal medya üzerinden ilettiği ancak, bu iki sınavın belirtilen tarihlerde yapılacağı cevabını aldığı da belirtildi.

Hatalı işlemin ivedilikle düzeltilmesi

Kamu Denetçiliği Kurumunun söz konusu olaya ilişkin Kararında “Kurumumuza yapılan şikayet başvurularından, DGS için başvuran bir kısım adayların daha sonra aynı tarihte yapılacağı ilan edilen Mühendislik Tamamlama sınavına girmelerinin imkansızlığı karşısında bu sınava giriş için başvuruda bulunmadıkları, bir kısmının ise her iki sınav için de başvuruda bulundukları görülmektedir. Her iki durumda da adaylar sınavların eş zamanlı yapılması sebebiyle girmeye hak kazandıkları iki sınavdan birisini seçmek durumunda bırakıldıkları için mağdur olacaktır. DGS’ye başvurmuş olmakla beraber, şikayetçi ve onun gibi Mühendislik tamamlama Sınavına bu sebeple başvuru yapmayanlar ile her iki sınava da müracaat etmelerine rağmen 21.7.2013 tarihinde yapılacak olan iki sınavdan birisini tercih etmek zorunda kalacak olan adayların hak kaybına uğramaması için, sınav tarihlerinin değiştirilmek suretiyle ilgili idarenin (YÖK VE ÖSYM) hatalı işleminin ivedilikle düzeltilmesi, yahut iki sınava da girmeye hak kazanmış adayların giremeyecekleri sınavlara eş değerli yeni bir işlemin tesisi hususunda tavsiyede bulunulmasına, karar verildiği” ifadelerine yer verildi.

Kurumun kararlarının tavsiye niteliğinde olması ve yaptırım gücü taşımaması çok tartışma yaratmış, kurumun işlevsizleşeceği iddialarına yol açmıştı. Memurunyeri.com olarak biz de dikkatle kurumların, Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından verilen tavsiye kararlarına uyup uymadığını gözlemlemeye ve sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Sitemizden yapılan alıntılarda "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.