logo yeni

ÖĞRETMEN OLMAK İSTEYEN KADROSUZ ÖĞRETMENLERİN YAŞ SORUNU

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ogretmen12Milli Eğitim Bakanlığı emrinde kadrosuz olarak öğretmenlik görevi yapanlar, diğer koşulları taşıdıkları takdirde öğretmen olarak atanmak istemeleri halinde haklarında yaş şartının uygulanıp uygulanmayacağı konusunda tereddüt yaşamaktadırlar.

Konuya ilişkin açılan bir davaya bakan Danıştay 12 Dairesi tarafından verilen 22.11.2012 tarih ve E:2009/8096, K:2012/9374 sayılı Kararda, Öğretmen kadrolarına yapılacak atamalarda aranan yaş şartının, usta öğretici olarak görev yapmakta olanlar için, ilgililerin usta öğreticiliğe başladığında söz konusu yaş şartını taşımasının yeterli olacağına Karar verilmiştir.

Bu Karara göre, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak öğretmen atamalarında aranan yaş şartı, usta öğretici olarak görev yapmış ve yapmakta olanlar için aranmayacak. Bu kişilerin usta öğretici olarak çalışmaya ilk başlama tarihinde, öğretmenler için aranan yaş şartını taşıyor olmaları halinde, yaşlarına bakılmaksızın öğretmen kadrolarına atanabilecekler.

Öğretmen atamalarına ilişkin işlemlerde usta öğreticiler için de yaş şartı aranması halinde, ilgililerin Danıştayın söz konusu Kararını da emsal göstererek idare mahkemelerine başvuruda bulunmaları gerekecektir. Danıştay Kararının, sadece usta öğtericiler için değil, aynı zamanda ücretli ya da vekil öğretmenlik yapanlar için de emsal teşkil edeceği değerlendirilmektedir.  

Karar

ogretmen-yas-siniri1ogretmen-yas-siniri2ogretmen-yas-siniri3ogretmen-yas-siniri4

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.