logo yeni

VERGİ MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

personel113 Temmuz 2013 tarihinde yapılacağı duyurulan Vergi Müfettiş Yardımcılığı Giriş Sınavı Yazılı aşamasının yapılmasının yürütülmesi durduruldu.

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı tarafından 05.06.2013 tarihinde yapılan duyuru ile  1.500 Vergi Müfettiş Yardımcısı alınacağı ve giriş sınavı yazılı aşamasının 13 Temmuz 2013 tarihinde yapılacağı duyurulmuş  ve sınava kabul edileceklerde 2012 KPSS puanı şartı aranmıştı. 2011 KPSS puanına göre sınava müracaat etmeye imkan tanınmamıştı.

2011 KPSS puanının geçerli kabul edilmemesi üzerine, 2011 KPSS’ye giren ve 2012 KPSS’ye girmemiş olan bir aday tarafından sınav duyurusunun yürütülmesinin durdurulması ve iptali istemi ile dava açılmıştı.

Davaya ilişkin verilen Karar

Davaya bakan Danıştay 12 Dairesi;

**2011 KPSS sınav puanının 2013 yılında yapılacak olan KPSS sonuçları açıklanıncaya kadar geçerli olacağının açık olduğunu,

**Sınav ilanında yazılı sınavın 13.7.2013 tarihinde yapılacağının belirtildiğinin ve sınavın yapılması durumunda davacının ve davacı ile aynı durumda bulunan diğer kişiler açısından telafisi imkansız zararlar doğacağı kanaatine varıldığını

belirterek,13.7.2013 tarihinde yapılacak olan Vergi Müfettiş Yardımcılığı giriş sınav ilanının yürütmesinin durdurulmasına, 04/07/2013 tarihinde oybirliği ile karar verdi.

Maliye Bakanı ne dedi?

Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK, twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede;  “Vergi Müfettiş Yardımcılığı ile ilgili çok soru geliyor. Sınavı, Danıştay kararını da dikkate alarak, en kısa zamanda yapacağız.” dedi.

2011 KPSS puanı olanlar açılacak sınava girebilecek mi?

**Danıştay Kararının Maliye Bakanlığına tebliği tarihinden itibaren 30 gün içerisinde Karar doğrultusunda işlem tesis edilmesi gerekmektedir. Uygulanacak husus, “sınav duyurusunun 30 gün sonuna kadar durdurulmasıdır.”

**Maliye Bakanı’nın açıklamalarından, Danıştay Kararı nedeniyle 13 Temmuzda yazılı sınavın yapılmayacağı ve Kararda belirtilen hususlara uygun olarak daha sonraki bir tarihte yeniden ilana çıkılacağı anlaşılmaktadır.

**Danıştay Kararı üzerine, Maliye Bakanlığının yeniden ve belli bir süre içerisinde sınav açması zorunluluğu bulunmamaktadır.

**2013 KPSS 6-7 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirildi. Sonuçlarının da önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor. Bu sonuçların açıklanmasıyla birlikte 2011 KPSS puanı geçerliliğini yitirmiş olacak.

Giriş sınavı duyurusu hatalarla geldi

Vergi Müfettiş Yardımcılığı giriş sınavına ilişkin olarak, ilgili Yönetmelikte sık yapılan değişikliklerin ve sınav duyurusunda yer alan hükümlerin hukuki açıdan sorun yaratacağı, çok öncesinden belli olmasına rağmen, Maliye Bakanlığı sorunu çözecek tedbirleri alma yoluna gitmedi.

07.06.2013 tarihinde “Vergi Müfettiş Yardımcılığı Sınavı İptal Olur Mu?” başlığıyla burada yer verdiğimiz haberde, konuyu ağırlıklı olarak“eğitim durumu” açısından değerlendirmiş ve sınav duyurusuna ilişkin bazı hükümlerin dava konusu edilmesi halinde yargı yerleri tarafından da belirttiğimiz açılardan konunun değerlendirilebileceğini ifade etmiştik.

Kurum kültürü oluşmamış yeni teşkilatlanmış kurumlarda rastlanması bile olağan karşılanmayacak bir konunun Ülkemizin en köklü Bakanlığında yaşanması,  adeta sonucun bu şekilde olmasının istenmesinden kaynaklandığı düşüncesini oluşturmaktadır.

Maliye Bakanlığı ne yapacak?

Vergi Müfettiş Yardımcılığı giriş sınavına ilişkin yapılan düzenleme değişikliklerine, yapılmış olan sınav duyurusunun içeriğine ve Bakan tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda,

**13 Temmuz 2013 tarihinde giriş sınavının yapılmayacağını,

**2013 yılında yeniden Vergi Müfettiş Yardımcılığı giriş sınavı açılacağını,

**Yapılacak sınav ilişkin duyurunun 2013 KPSS sonuçlarının açıklanması sonrasına bırakılacağını,

**2012 ile 2013 KPSS puanı olanların sınava başvuruda bulunmasının sağlanacağını,

**2011 KPSS puanı olanların ise sınava başvuramayacağı sonucunun doğacağını

değerlendirmekteyiz.

Öte yandan, memurunyeri.com olarak temennimiz, hukuka uygun olarak ve en hızlı şekilde hareket edilerek Vergi Müfettiş Yardımcılığı giriş sınavının gerçekleştirilmesi ve oluşacak mağduriyetlerin sınırlı düzeyde kalmasının sağlaması olacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.