logo yeni

ZİRAAT MÜHENDİSİ İHTİYACININ NE KADARI KARŞILANABİLDİ?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ziraat muhendisiİzmir milletvekili Ahmet Kenan TANRIKULU, halen sayıları 20 bini bulan ziraat mühendisi işsiz gencin atama beklemekte olduğunu, ancak bu beklentilerine cevap verecek adımların Bakanlık tarafından bir türlü atılmadığını belirttiği önergesinde, ayrıca 2012 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavına (KPSS) 20 bin ziraat mühendisinin büyük umutla girip, Bakanlığın adalet ve hakkaniyet duygusundan yoksun uygulamaları neticesinde, büyük hayal kırıklığına uğrayarak halen atanmayı beklediğini ifade etmişti.

Tanrıkulu, bu bağlamda 81 ilimizden talep edilen kadro miktarını ve bu kadroların meslek gruplarına göre kaç kişi olduğunu, ayrıca sayıları 20 bini bulan ziraat mühendislerimizin 2013 yılı içerisinde kaçının atamasının yapılacağını sormuştu.

Ziraat mühendisi ihtiyacı 3446 kişi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından gelen cevapta 81 ilden alınan kadro ihtiyaçlarının 24.01.2013 tarihinde talep edildiği ve meslek gruplarına göre gelen taleplerin 3.446’sının ziraat mühendisi olduğu belirtildi.

Ayrıca yazıda KPSS-2013/1 yerleştirmesi ile kadrolu ziraat mühendisi alımı planlandığı ve Devlet Personel Başkanlığı ile Maliye Bakanlığından 657 sayılı Kanunun 4/B maddesine göre personel talebinde bulunulduğu da belirtildi.

2013/1 de çok ihtiyacın çok azı karşılandı

Buna karşın 2013/1 yerleştirmelerinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 500 civarında mühendis kadrosuna atama yapıldığı ve bunların bir kısmının diğer mühendislikler olduğu da düşünüldüğünde,  3446 ziraat mühendisi ihtiyacının 3000 civarının halen karşılanamadığı da  görünüyor. Kurumda bu kadar ziraat mühendisi ihtiyacı gözüküyorken, memurunyeri.com olarak umuyoruz ki Kasım ayında yapılacak 2013/2 yerleştirmelerinde hem kurum ihtiyacını karşılayacak, hem de ziraat mühendislerini memnun edecek bir yarleştirme rakamı ortaya çıksın.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.