logo yeni

VERGİ MÜFETTİŞLERİ ARASINDAKİ FARKLILIKLAR DEĞİŞTİRİLİYOR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

personel5Vergi Denetim Kurulu Başkanlığındaki Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı dışındaki Grup Başkanlıklarında görev alacak Vergi Müfettiş Yardımcıların,  üç aylık ayrı bir eğitime tabi tutulması uygulamasına son veriliyor ve giriş sınavında en başarılı %5 arasında olmak, bu Grup Başkanlıklarında görevlendirilmek için yeterli olacak.

Meclise sunulan Torba Kanun Teklifi, Vergi Müfettiş Yardımcılığına atananlardan giriş sınavındaki başarı sırasına göre en başarılı yüzde beşinin farklı bir eğitime tabi tutulmasını öngören 178 sayılı KHK düzenlemesine değişiklik de getiriyor.

Yapılması düşünülen değişiklikle; Vergi Müfettiş Yardımcılığına atananlardan giriş sınavındaki başarı sırasına göre en başarılı yüzde yirminin üç aylık ayrı bir eğitime tabi tutulması ve bu eğitim sonucunda yapılacak yazılı ve sözlü sınavda başarı sırasına göre en başarılı yüzde yirmi beşin Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı dışındaki Grup Başkanlıklarında görevlendirilmesi uygulamasına son veriliyor.

Teklifin yasalaşması halinde, Vergi Müfettiş Yardımcılığına atananlardan giriş sınavındaki başarı sırasına göre en başarılı yüzde beş, Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı dışındaki Grup Başkanlıklarında görevlendirilecek. Giriş sınavında ilk yüzde beşe giremeyenler ise Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığında görevlendirilecek.

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığındaki yapı 

Vergi Denetim Kuruluna mensup Vergi Müfettişleri, oluşturulan dört ayrı grup başkanlığında görev yapmaktadırlar. Bu grup başkanlıkları;

(a) Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı,

(b) Büyük Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı,

(c) Organize Vergi Kaçakçılığıyla Mücadele Grup Başkanlığı,

(ç) Örtülü Sermaye, Transfer Fiyatlandırması ve Yurtdışı Kazançlar Grup Başkanlığıdır.

Kanun Teklifindeki ilgili düzenleme

MADDE 25- 178 sayılı Maliye Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 29 uncu maddesinin beşinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Vergi Müfettiş Yardımcılığına atananlardan giriş sınavındaki başarı sırasına göre en başarılı yüzde beşi 20 nci maddenin ikinci fıkrasının (b), (c) ve (ç) bentlerinde belirtilen grup başkanlıklarında görevlendirilir. Giriş sınavında ilk yüzde beşe giremeyenler 20 nci maddenin ikinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen grup başkanlığında görevlendirilir.”

Düzenlemenin mevcut hali

“Vergi Müfettiş Yardımcılığına atananlardan giriş sınavındaki başarı sırasına göre en başarılı yüzde yirmisi üç aylık ayrı bir eğitime tabi tutulur. Bu eğitim sonucunda yapılacak yazılı ve sözlü sınavda başarı sırasına göre en başarılı yüzde yirmibeşi 20 nci maddenin ikinci fıkrasının (b), (c) ve (ç) bentlerinde belirtilen grup başkanlıklarında görevlendirilir. Giriş sınavında ilk yüzde yirmiye, eğitim sonucunda yapılacak sınavda ise ilk yüzde yirmibeşe giremeyenler 20 nci maddenin ikinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen grup başkanlığında görevlendirilir.”

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.