logo yeni

VERGİ MÜFETTİŞLİĞİ VE DİĞER SINAVLARA GİRECEKLERİN DURUMLARI NE OLACAK?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

soru646 ve 659 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin anlamı ve etkileri konusunda, KPSS’ye ve kurumların açacağı sınavlara hazırlanan adaylar tarafından Sitemize çok sayıda soru iletilmesi, bu konuda açıklama yapılması ihtiyacını doğurmuştur.

Anayasa Mahkemesi, 646 sayılı ve 659 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameleri kısmen iptal etti. İptal edilen hükümlerin bazıları, işe sınavlarına hazırlanan adayları da ilgilendiriyor.

Neler iptal edildi?

*Vergi Müfettiş Yardımcısı alınmasına,

*Maliye Uzman Yardımcısı alınmasına,

*Defterdarlık Uzman Yardımcısı alınmasına

 imkan veren düzenlemeler iptal edildi.

İptal kararları ne zaman uygulanacak?

*İptal kararları,Resmi Gazete’de yayımlanmasından başlayarak 9 ay sonra yürürlüğegirecek.

*İptal kararlarının Resmi Gazete’de ne zaman yayımlanacağı belli değildir. Anayasa Mahkemesinin iş yükü, verilen kararların yaratacağı etkiler ve benzeri sebeplerle, kararların yayımlanmasının birkaç yıl sürdüğü de olmuştur.

*9 aylık süre, Resmi Gazete’de iptal kararlarının yayımlanmasından itibaren başlayacaktır.

*İptal kararları 9 aylık süre bittikten sonra yürürlüğe girecektir.

İptallerin etkileri ne olur?

*İptal kararları yürürlüğe girinceye kadar, aynı hükümleri düzenleyen yeni bir kanun çıkarılabilir. Bu durumda, iptal kararlarının etkileri hissedilmeden ortadan kaldırılmış olur.  (Bu yola gidileceğine kesin gözüyle bakılıyor)

*Yeni bir kanun çıkarılmazsa, iptal kararı yürürlüğe girinceye kadar (en az önümüzdeki bir yıllık süre içerisinde) Vergi Müfettiş Yardımcısı, Maliye Uzman Yardımcısı ve Defterdarlık Uzman Yardımcısı giriş sınavları açılarak personel alınabilecek.

*İptal kararları yürürlüğe girdikten 9 ay sonrasına kadar yeni bir kanun çıkarılmazsa, bu tarihten itibaren yeni bir kanun çıkarılıncaya kadar geçecek süre içerisinde Vergi Müfettiş Yardımcısı, Maliye Uzman Yardımcısı ve Defterdarlık Uzman Yardımcısı işe alınamayacak.

*Bu iptallerin, işe başlamış olanlara herhangi bir etkisi olmaz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.