logo yeni

FAKÜLTELERDE İHTİYAÇ DUYULAN BÖLÜM

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

yokYükseköğretim Kurulu, Eğitim Fakülteleri ile ilgili bir basın açıklaması yaparak, öğretmen yetiştirmeyle ilgili olarak geleceğe dönük hazırlanan öğretmen ihtiyaç projeksiyonlarında öğretmen açığı olan alanların belirlenmiş olduğunu duyurdu.

Türkiye'de halen mevcut  97 eğitim fakültesi nin, geçen öğretim yılında öğrenci alımı durdurulan bazı ikinci öğretim programları dışında öğrenci almaya devam ettiği belirtilen açıklamada, şu hususlar da yer aldı.

Öğretmen açığı olan alanlar

YÖK bünyesinde yer alan ve eğitim fakültesi dekanlarıyla Milli Eğitim Bakanlığı üst düzey yöneticilerinden oluşan Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu tarafından yapılan çalışmalar sonucunda alınan kararların Yükseköğretim Kurulu’na iletilmiş olduğu ve öğretmen açığı oluğu belirlenen alanlarla ilgili olarak mevcut eğitim fakültelerinde programlar açılmasına öncelik verilmesinin önerildiği belirtildi.

Buna göre en çok öğretmen açığı olan alanların;

- Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık,

-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği,

-İlköğretim Matematik Öğretmenliği,

-Özel Eğitim Öğretmenlikleri,

-Teknoloji Tasarım Öğretmenliği

olduğunun belirlendiği ifade edildi.

Eğitim Fakültelerinde yeni bölüm açılmasına ihtiyaç var

Teknoloji tasarım öğretmenlerinin bu zamana kadar eğitim fakülteleri dışındaki mesleki ve teknik eğitim fakültelerinden yetişmekte olduğu, ancak mesleki ve teknik eğitim fakültelerinin kapanmasıyla birlikte ilgili alanda öğretmen ihtiyacı sıkıntısı yaşanması nedeniyle, Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu tarafından, eğitim fakültelerinde böyle bir programın açılmasını önerildiği belirtildi.

YÖK tarafından, bu programın bir bölüm olarak mı ya da mevcut bölümlerden birinin bünyesinde bir anabilim dalı olarak mı açılacağı konusunda henüz karar verilmediği ifade edildi.

Öğrenci alınmayacak olan bölümler

Yükseköğretim Kurulu tarafından,  Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni öğretmen yetiştirme stratejisi çalışmaları paralelinde, eğitim fakülteleri bünyesinde yer alan ortaöğretim alan öğretmenliği bölümlerine önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren öğrenci kontenjanı verilmemesi konusunda bir karar alındığı da belirtildi.

 

Söz konusu Basın Açıklaması

T.C.

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Eğitim Fakülteleri ile İlgili Basın Açıklaması

03.06.2013

Türkiye'de şu anda 97 eğitim fakültesi bulunmaktadır. Mevcut eğitim fakültelerimiz, geçen öğretim yılında öğrenci alımı durdurulan bazı ikinci öğretim programları dışında öğrenci almaya devam etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı, uzun bir zamandan beri öğretmen yetiştirmeyle ilgili olarak Kurulumuzla işbirliği içinde bir strateji belgesi hazırlığı içindedir. Bu çerçevede geleceğe dönük olarak hazırlanan öğretmen ihtiyaç projeksiyonlarında öğretmen açığı olan alanlar belirlenmiştir. YÖK bünyesinde yer alan ve eğitim fakültesi dekanlarıyla Milli Eğitim Bakanlığı üst düzey yöneticilerinden oluşan Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubunda söz konusu ihtiyaç alanları değerlendirilerek tavsiye niteliğinde alınan bazı kararlar Yükseköğretim Kurulu’na iletilmiştir. Buna göre mevcut eğitim fakültelerinde öğretmen açığı olan alanların açılmasına öncelik verilmesi önerilmiştir. Söz konusu çalışma grubunda en çok öğretmen açığı olan alanlar; Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenlikleri ve Teknoloji Tasarım Öğretmenliği olarak belirlenmiştir. Bu alanlar, Kurul kararı olarak üniversitelerimize de duyurulmuştur. Bunlardan İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü geçtiğimiz yıl İlahiyat fakültelerine devredilmiştir. Ancak lise din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği için ilahiyat fakültesi ve benzeri dini eğitim veren diğer fakülte mezunlarından pedagojik formasyon sertifika programlarına katılarak; aday öğretmen yetiştirilmektedir. Teknoloji tasarım öğretmenleri ise bu zamana kadar eğitim fakülteleri dışındaki mesleki ve teknik eğitim fakültelerinden yetişmekte idi. Mesleki ve teknik eğitim fakültelerinin kapanmasıyla birlikte ilgili alanda öğretmen ihtiyacını karşılamak için Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu, eğitim fakültelerinde böyle bir programın açılmasını önermiştir. Bu programın bir örneği olmadığı için bir bölüm olarak mı ya da mevcut bölümlerden birinin bünyesinde bir anabilim dalı olarak mı açılacağı konusunda henüz netlik olmayıp önümüzdeki zaman dilimi içinde eğitim fakültelerinin programlarının güncellenmesi kapsamında bu konuda da bir netlik oluşacaktır. Diğer taraftan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni öğretmen yetiştirme stratejisi çalışmaları paralelinde, Kurulumuzda eğitim fakülteleri bünyesinde yer alan ortaöğretim alan öğretmenliği bölümlerine önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren öğrenci kontenjanı verilmemesi konusunda da bir karar alınmıştır.

Yükseköğretim Kurulu

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği,

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.