logo yeni

GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI SOSYOLOG VE MÜHENDİS ALMAYI PLANLIYOR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

mujdeGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca hazırlanan “Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve Türk Medeni Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı”, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın imzasıyla Meclis’e sevk edildi.

Genel olarak tarım arazilerinin sınıflandırılması, kullanılması ve miras yoluyla devrine ilişkin yeni düzenlemeler getiren Kanun ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı için yeni kadrolar ihdas edilmesi de öngörüldü.

Bakanlık tarım arazilerindeki hem bugüne kadar birikmiş olan mülkiyet sorunlarının çözümü hem de bundan sonra miras yolu ile çıkabilecek mülkiyet sorunlarının çözümünün büyük bir iş yükü getireceğini belirterek, bu iş yükünü karşılamak ve Kanun uygulamalarını gerçekleştirmek amacı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında yeni kadrolara ihtiyaç bulunduğunu belirtti.

Yeni yönetici kadroları

İhdas edilmesi öngörülen kadrolar arasında üst düzey kadrolar olarak, 2 adet Genel Müdür Yardımcısı ve 5 adet Daire Başkanı kadrosu dikkat çekiyor. Ayrıca, yine taşra teşkilatı için ihdası planlanan 81 adet Şube Müdürü kadrosunun, Bakanlıkta terfii için bekleyenleri hareketlendirmesi bekleniyor.

Sosyolog ve mühendis

Kamu kurumlarında az sayıda istihdam edilen sosyolog kadrolarına, kanun tasarısı ile 20 adet yeni kadro ilave edilmesi ve bu kadroların 8 inci dereceden ihdas edilmesi de, Bakanlığın bu yıl içinde sosyolog alımı yapabileceğini gösteriyor.

Ayrıca, Bakanlığın omurgasını oluşturan mühendisler için de 350 yeni kadro ihdas edilmesi öngörülüyor. Ancak bu kadroların derecesine baktığımızda ilk defa atanacaklar için müsait olan kadro sayısının 260 olduğu görülürken, diğer kadroların ise kurum içi atamalar ve unvan değişikliği için kullanılacağını tahmin ediyoruz.

Bakanlık Merkez teşkilatı için ihdası öngörülen kadrolar

SINIFI

UNVANI

DERECESİ

KADRO ADEDİ

GİH

Genel Müdür Yardımcısı

1

2

GİH

Daire Başkanı

1

5

TH

Mühendis

1

20

TH

Mühendis

3

20

TH

Mühendis

5

60

AH

Avukat

6

6

GİH

Memur

9

25

TOPLAM

138

Bakanlık Taşra teşkilatı için ihdası öngörülen kadrolar

SINIFI

UNVANI

DERECESİ

KADRO ADEDİ

GİH

Şube Müdürü

1

81

TH

Mühendis

1

25

TH

Mühendis

3

25

TH

Mühendis

5

200

TH

Sosyolog

8

20

TOPLAM

351

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.