logo yeni

YDS’YE GİRMEMİŞ OLAN KPSS ADAYLARININ DURUMU NE OLACAK?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

merakYabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS) alınan puanların KPSS puanlarının hesaplanmasında da kullanılacak olması ve bu durumun çok kısa süre önce duyurulması nedeniyle bundan haberi olmayıp YDS’ye girmemiş olanların yaşayacağı sıkıntı Meclis gündemine taşındı.

Konuyu soru önergesine konu eden Milletvekili Veli AĞBABA  “ÖSYM Tarafından her yıl yabancı dil seviyesinin ölçülmesi amacıyla gerçekleştirilen Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS) ve Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) birleştirilerek yerine Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) getirilmiştir. Ancak sadece sınav ismi ve sistemi değil aynı zamanda sınavın KPSS puanlarının hesaplanmasında kullanılacağı da çok kısa süre içerisinde ilan edilmiştir. Konudan haberi olmayan ve YDS ye giremeyen, kaymakam, müfettiş, uzman olma hayali kuran binlerce aday şimdi ne yapacaklarını düşünmektedir.” diyerek , Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın şu soruları cevaplandırmasını istedi:

1-Geçtiğimiz yıllarda KPSS A puan türleri hesaplanırken %10 gibi çok küçük bir etkisi olan yabancı dil sınavı, bu yılki KPSS’de 120 puanın 91‘ini etkiler hale gelmiş, YDS’ye giremeyen KPSS adaylarının 120 puandan sadece 29’unun hesaplanmasına sebep olacaktır. Bakanlığınıza konuyla ilgili bugüne kadar ulaşan şikâyetler var mıdır? Var ise nasıl bir işlem yapılmıştır?

2-Binlerce KPSS adayının bir yıl boyunca çalışarak hazırlandığı KPSS’de puanlarının bile hesaplanmayacak olması büyük mağduriyet yaratmaktadır. Adayların mağduriyetinin giderilmesi için bir çalışma yapılması düşünülmekte midir?

3-ÖSYM’nin KPSS’ye girecek adaylar için YDS’yi şart koşmasıyla ilgili başvuru dönemi öncesi yeterli duyurunun yapılmadığı ifade edilmektedir. Konuyla ilgili bir inceleme yapılması planlanmakta mıdır?

memurunyeri 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.