logo yeni

PEYZAJ MİMARLARININ İŞSİZLİK SORUNUNA ÇÖZÜM ARANIYOR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

peyzajmimariKamu personeli atama dönemlerinde, atama yapılacak kadro sayısı çok sınırlı tutulduğu için iş bulmayan Peyzaj Mimarlarının, kamu ve özel sektörde istihdamı konusunda yaşanan sıkıntılar, Meclis gündemine taşındı.

Konuya ilişkin soru önergesi hazırlayan Milletvekili Ahmet Kenan TANRIKULU “Bugün her alanda zor şartlar altında üniversite eğitimlerini tamamlayarak, devletine ve milletine yararlı olmak isteyen milyonlarca gencimiz işsizdir. Bunlar arasında yer alan peyzaj bölümü mezunlarımız ise her atama döneminde açık kadro sayısının az tutulması nedeniyle daha fazla mağduriyet yaşamaktadırlar.” diyerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından şu sorulara cevap verilmesini istedi.

1-2011 yılından bu yana devlete kaç peyzaj mimarı alınmıştır?

2-Peyzaj mimari kadrolarının yetersiz olmasının nedeni nedir?

3-Bugün başta çevre ve şehircilik alanında olmak üzere belediyeler, üniversiteler ve diğer kamu kurumlarının peyzaj alanındaki hizmetleri dışarıdan almak yerine veya almış olduğu hizmetleri denetlemek için peyzaj mimarı kadrolarına devlette ihtiyaç olduğu bir gerçektir. Bundan sonraki kamu alımlarında bu gerçekler göz önünde bulundurulup, peyzaj mimarlarımızın sayısal bakımdan daha fazla ataması yapılacak mıdır?

4-Peyzaj mimarlarımızın gerek özelde, gerekse kamuda daha fazla istihdam edilmesi için Bakanlık olarak bugüne kadar hangi çalışmaları gerçekleştirdiniz? Bu alanda bundan sonraki çalışmalarınız neler olacaktır?

5-2013 yılında kamuya kaç peyzaj mimari alınacaktır? 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.