logo yeni

İİBF MEZUNLARININ İŞE GİRMESİNDEKİ SIKINTILAR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

istisna3Yılda yaklaşık 30 bin kişi ile en fazla mezun veren fakültelerden olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri(İİBF) mezunlarının, istihdam edilebilecekleri kadro sayısının yetersiz olması ve girdikleri iş sınavlarının sözlü aşamasında yaşadıkları sıkıntılar Mecliste soru önergesine konu edildi.

Milletvekili Ahmet Duran BULUT tarafından verilen soru önergesinde; Devletin memur ihtiyacım karşılamak amacıyla Osmanlı döneminde Mekteb-i Mülkiye’nin kurulduğu ve daha sonra da siyasal, hukuk ve İİBF şeklinde fakültelere ayrıldığı, İİBF’lerin yılda yaklaşık 30 bin mezun verdiği ancak sınırlı sayıda atama yapıldığı,  İİBF mezunlarının atanması gereken kadroları da kapsayan “Genel İdare Hizmetleri” sınıfına dahil kadroların yarısına yakınının boş olduğu, 2012 KPSS’ye lisans düzeyinde giren 931.307 kişi arasında İİBF mezunu sayısının yaklaşık 350.000 olmasına rağmen İİBF mezunları için ayrılan kadro sayısının 722 olduğu bilgilerine yer verilerek, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından konuya ilişkin şu sorulara cevap verilmesi istendi.

“1. İİBF’lerden mezun olan arkadaşlarımızın geleceğe daha güvenli bakabilmeleri için atama sayılarının artırılması konusunda ne tür çalışmalar yapmaktasınız?

2. Müfettişlik ve Uzman Yardımcılığı gibi kadrolara atanabilmek için getirilen YDS’ye girmiş olma şartı, sınava çok az bir süre kala açıklandığı için birçok arkadaşımız mağdur olmuşlardır. Bu durumu ne zaman düzeltmeyi düşünüyorsunuz?

3. 2012-2014 dönemini kapsayan 2 yıllık atama döneminde sayıları 350 bini bulan İİBF mezunlarının işe yerleşmesi konusunda ne tür çalışmalar yapmaktasınız? “

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.