logo yeni

KPSS TERCİHLERİNDE KADINLARIN ÖNÜNDEKİ BİR ENGEL KALDIRILDI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

sinavOrman Muhafaza Memurlarının Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, KPSS sonucuna göre yerleştirmelerde, kadınların bu mesleği tercih etmelerinin önündeki engel kaldırılmış oldu.

Yönetmelik eski haliyle, Orman Muhafaza Memuru kadrolarını KPSS sonucuna göre sadece erkek adaylar tercih edebilmesine imkan vermekteydi. Bu düzenleme çeşitli eleştirilere neden olmuş ve Mecliste soru önergesine de konu edilmişti.  Bugün yürürlüğe giren değişiklikle, bu kadroları kadınların da tercih edebilmesinin yolu aşılmış oldu.

 

-Düzenlemenin eski hali:

İlk defa memuriyete atanma

"MADDE 6 – 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 50 nci maddesi gereğince Kamu Personel Seçme Sınavı sonucu başarı puanına göre erkek adaylar arasından tercihleri doğrultusunda Genel Müdürlüğe açıktan atanmak üzere tertip edilen adaylar atanır."

 

-Düzenlemenin yeni hali:

İlk defa memuriyete atanma

“MADDE 6 –  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 50 nci maddesi gereğince Kamu Personel Seçme Sınavı sonucu başarı puanına göre adaylar arasından tercihleri doğrultusunda Genel Müdürlüğe açıktan atanmak üzere tertip edilen adaylar atanır.”

 

Bugün yürürlüğe giren Yönetmelik

ORMAN MUHAFAZA MEMURLARININ ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 17/8/2012 tarihli ve 28387 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Orman Muhafaza Memurlarının Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 6 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 6 – (1) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 50 nci maddesi gereğince Kamu Personel Seçme Sınavı sonucu başarı puanına göre adaylar arasından tercihleri doğrultusunda Genel Müdürlüğe açıktan atanmak üzere tertip edilen adaylar atanır.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Orman Genel Müdürü yürütür.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.