logo yeni

BAKANLIK ÖNLİSANS MEZUNLARININ BAŞVURMASINI NEDEN İSTEMİYOR?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

restoratorKültür ve Turizm Bakanlığının yakın zamanda yayınladığı sözleşmeli personel ilanında, restoratör pozisyonları için çok sayıda ön lisans mezunu işsiz varken, sadece lisans mezunu personelin girebileceği şekilde öğrenim sınırlaması getirmesi tepkiye neden olmuştu.

Hatay milletvekili Hasan AKGÖL, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı web sayfasında yayınlanan ve sitemizde de yer verdiğimiz sözleşmeli personel ilanında, “mesleki uygulama sınavı başarı puanı esas alınmak” suretiyle (150) restoratör alımı yapılacağını belirterek konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı.

Akgöl, meslek yüksek okullarının, restorasyon, konservasyon, mimari restorasyon bölümlerinden her yıl 1000’e yakın restoratör mezun olmasına rağmen, 2012 yılında açılan 35 kişilik restoratör kadrosunun tamamının lisans mezunları için açılması sebebiyle ön lisans mezunu restoratörlerin başvuramadığını, ülkede lisans düzeyinde eğitim veren tek üniversitenin mezunlarının da bu kontenjanı dolduramadığı için 4 kadronun boş kaldığını belirtti.

Milletvekili durum böyle iken Kültür ve Turizm Bakanlığının verdiği ilanla alım yapılacağı duyurusunda bulunduğu 150 kişilik Restoratör kadrosu için, ön lisans mezunlarının başvuru dahi yapmalarını engelleyen bir duyuru yayınladığını ifade ederek Kültür ve Turizm Bakanı’na şu soruları yöneltti;

“1. Bakanlık ilanından da anlaşılacağı gibi Kültür ve Turizm Bakanlığının yoğun bir restoratör ihtiyacı bulunmaktadır. Türkiye’de sadece bir üniversitenin lisans düzeyinde eğitim verdiği ve 2012 yılında açılan 35 kişilik kontenjanın bile karşılanamadığı gerçeği göz önünde iken personel alım ilanının ön lisans mezunlarının başvuru yapma hakları dahi olmayacak şekilde hazırlanmasının amacı nedir?

2. Diplomalarında Restoratör unvanı bulunan MYO mezunu, Mimari Restorasyon bölümü mezunu, Restorasyon Bölümü mezunu Restoratörlerin başvuramadığı bu kadrolar, kimya mühendisleri ile mi doldurulmak istenmektedir? Bakanlığın bütün Restoratör kadrolarının bir üniversiteden karşılanmak istenmesi gibi bir yaklaşımı mı bulunmaktadır?

3. Bu kadrolara MYO mezunu restoratörler alınmayacak ise neden ilanda restoratör alımı yapılacağı belirtilmiştir? Türkiye’nin her bölgesindeki müze, ören yeri, arkeolojik alanlarında restoratör ihtiyacı bu kadar fazlayken ve binlerce M.Y.O mezunu işsizken bu kadrolara başvuru haklarının bile olmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz? İlanın MYO mezunlarının da başvuru yapabilecekleri şekilde düzeltilmesi ve başvuru süresinin uzatılması için bir talimatınız olacak mı? Kültür ve Turizm Bakanlığının bu konuda bir çalışması olacak mı?”

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.