logo yeni

ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN BEKLEDİĞİ SORULARA YANIT GELDİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri


ziraat muhendisiTİGEM’de işe başlayan ziraat mühendislerinin TARGEL’i tercih ettiği ve bu nedenle boş kalan TİGEM kadrolarına yeni ziraat mühendisi alımı yapılıp yapılmayacağı, ziraat mühendislerinin Bakanlıkta istihdamı için ayrıca çalışma yapılıp yapılmadığı, 2013 yılında kaç ziraat mühendisi ataması yapılacağı ve mahalleye dönüşen köylerde çalışan TARGEL personeline ne olacağı gibi hususlar Bursa milletvekili İlhan DEMİRÖZ tarafından Meclis’ e taşınmıştı.

Demiröz tarafından dile getirilen hususlarla ilgili Bakanlıktan açıklama yapıldı. Demiröz’ün dile getirdiği soruları ve sorulara Bakanlık tarafından verilen cevapları olduğu gibi yayınlıyoruz:

“Ülkemizde birçok meslek grubu, çeşitli nedenlerle sorunlar yaşamaktadır. Bunlardan biri de ziraat mühendisleridir. Memurluk sınavında başarılı olan ve 2012 Kasım ayında Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ne (TİGEM) başvurarak yüksek puanla yerleşen ziraat mühendislerinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Tarımsal Yayımı Geliştirme Programı’na (TARGEL) başvurmaları üzerine kadro boşluğu yaşandığı öne sürüldü. Boşalan kadrolara alım olmadığını savunan ziraat mühendisleri ise tepkilerini sosyal medyada dile getirmektedir. Mağdur olduklarını düşünen ve haklarını aramak için sosyal medyada etkinlik düzenleyerek yetkililere seslerini duyurmaya çalışan yaklaşık 20 bin ziraat mühendisi kadro boşluğu olan yerlere atanıp ülke tarımına hizmet edebilmek için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını belirtmektedir. Geçen yıl yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) büyük umutlarla girdiğini ancak hayal kırıklığı yaşadığını ifade eden mühendisler; ülkemizde, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı ve kayıtsız 5 milyon civarında çiftçinin varlığı göz önünde bulundurularak uygulanan proje kapsamında alımların yetersiz olduğunu belirtmektedir. Yaşadıkları mağduriyetin ve adaletsizliğin giderilmesi için kısa sürede TARGEL projesinin devamı niteliğinde veya Türk tarımına ışık tutacak ve çağ atlatacak yeni projelerle atamaların gerçekleşme ve en az 5 bin ziraat mühendisinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına atamasının yapılmasını ve TİGEM’de boşalan kadroların doldurularak, adaletin yerini bulması ve mağduriyetlerinin giderilmesini talep eden ziraat mühendisleri sevindirici bir haber beklemektedir.

Bu bağlamda;

SORU 1) TİGEM’de işe başlayan ziraat mühendislerinin TARGEL’e başvurmaları üzerine kadro boşluğu yaşandığı doğru mudur?

SORU 2) Doğruysa ziraat mühendislerinin TİGEM’den TARGEL’e geçmek istemelerinin nedenleri nelerdir?

SORU 3) TİGEM’den TARGEL’e geçmek için kaç kişi başvuru yapmış ve bunlardan kaçının geçişi tamamlanmıştır.?

CEVAP 1-2-3) TİGEM merkez ve taşra teşkilatında çalışan mühendislerden TAR-GEL’e geçme konusunda resmi olarak bir talep gelmemiş olup, bu vesileyle TİGEM’de kadro boşluğu yaşandığı iddiaları da doğru değildir.

SORU 4) Bakanlığınız bünyesinde ziraat mühendislerinin işe yerleştirilebileceği boş kadro sayısı kaçtır? Bunlar hangi birimlerdedir?

SORU 5) Ziraat mühendislerimizin yaşadığı bu sorun üzerine Bakanlığınızca herhangi bir araştırma yapılmış mıdır?

SORU 6) Mühendislerimizin yaşadığı bu sorunların çözülmesi için Bakanlığınız herhangi bir çalışma yapmakta mıdır?

CEVAP 4-5-6) Atamalar, KPSS-2012/6 tercih kılavuzunda ilan edilen ve KPSS puanlarına göre kişilerin kendi isteği ile yapmış olduğu tercihler doğrultusunda yapılmıştır. İlan edilen kadrolara atama yapıldığı halde göreve  başlanılmamasından kaynaklan boşluk dışında boş kadro bulunmamaktadır.

Bakanlığımızca son 10 Yılda önemli oranda ziraat mühendisi alımı yapılmıştır. 2002 Yılında Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında istihdam edilen Ziraat Mühendisi sayısı toplam 6.357 iken, 2013 Yılı Mart ayı itibariyle kadrolu ve Sözleşmeli dahil 15.377 ziraat mühendisi çalışmaktadır.

SORU 7) 2013 yılı içinde kaç ziraat mühendisinin ataması yapılacaktır? Eğer varsa bu atamalar ne zaman gerçekleşecektir.

SORU 8) Bakanlığınızca TARGEL benzeri projelerin yaşama geçirilmesi söz konusu mudur? Bu konudaki planlar nelerdir?

SORU 9) Büyükşehir Yasası ile tüzel kişiliklerini kaldırarak mahalleye dönüştürdüğünüz 16bin 82 adet köyde hizmet veren kaç TARGEL personeli bulunmaktadır?

SORU 10) Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürdüğünüz bu köylerde görev yapan TARGEL personelinin durumu/konumu ne olacaktır?

SORU 11) Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürdüğünüz bu köylerdeki TARGEL personeli hakkında tasarruflarınız ne olacaktır?

CEVAP 7-8-9-10-11) Bakanlığımıza 2013 yılında açıktan atama kontenjanı dahilinde Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından kadro tahsis edilmesi halinde, Bakanlığımızın kadro ve hizmet ihtiyacı doğrultusunda mühendis alımı planlanmaktadır.

Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürülen 98 köyde 97 adet sözleşmeli personel hizmet vermekte olup, bunlar arasından tarım potansiyeli yüksek olan ve İl Müdürlüklerince sözleşmeli personel çalıştırılmasının uygun olacağı belirtilen yerlerde, sözleşmeli personel çalıştırılmasına devam edilecektir.”

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.