logo yeni

TAŞERON İŞÇİLERİN KADROYA GEÇİRİLMESİNE SICAK BAKILMIYOR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

Kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet alımı yoluyla istihdam edilen ve sayıları yaklaşık 700 bin olan ve taşeron işçi diye adlandırılanların kadroya geçirilme talepleri, KPSS sonuçlarına göre işe alınanlara haksızlık yapılmayacak şekilde karşılanmaya çalışılacak.

TBMM Genel Kurulunun dün yapılan oturumunda, Karayolları Genel Müdürlüğünde taşeron işçisi olarak çalıştırılan ve açtıkları davaları kazanan 9 bin civarındaki işçinin yaşamış oldukları sorunları gündeme getirmek için söz alan MHP Elazığ Milletvekili Enver ERDEM; yıllardır hizmet alım yoluyla istihdam edilen işçilerin zamanla kalifiye hâle geldiklerini, ihaleyi kazanan firma değişse bile aynı işçilerin çalışmaya devam ettiğini, zaman içerisinde Karayolları bölge müdürlüklerinde çalışan, sayıları bugün 9 bin civarında olan ve asli hizmetler yürüten bir işçi topluluğu ortaya çıktığını belirtti.

Bu işçilerin, kadrolu işçilere tanınan haklardan mahrum olduklarını ifade eden ERDEM, “Bu haksızlıkları ortadan kaldırmak için yargıya giden taşeron işçiler sürekli işçi olduklarına dair yargı kararlarını almış, … bu yargı kararlarına rağmen, söz konusu işçilere kadro verilmemiş, yargı kararlarının gereği yerine getirilmemiştir.” dedi.

Milletvekili ERDEM’e cevap vermek üzere söz alan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“… Bu şekilde kamuda, belediyelerde, bakanlıklarda, bütün kamu idarelerinde 650-700 bin civarında çalışan mevcuttur. Bu gelişme karşısında, bu statüde olan bütün çalışanlara yönelik yeni bir düzenlemeye ihtiyaç hasıl olmaktadır.

Kamuda işe başlamanın, kamuda çalışmanın şartları, mevzuatı bellidir. KPSS'yle veya İŞKUR marifetiyle yarışma suretiyle kamuda istihdam öteden beri uygulanan bir yöntemdir. Ancak, bu yargı kararıyla meydana çıkan durumun çözüme kavuşturulması ve sayıları 700 bini bulan bu şekilde çalışanın durumunun hakkaniyete uygun bir şekilde çözümü için, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ve ilgili bakanlıklar bir çalışma yürütüyoruz.

Bir çözüm mutlaka bulmamız gerekir, bunda şüphe yok ama bu çözümün hakkaniyet içerisinde olması da önemli. Yani aksi hâlde, kamuya KPSS'yle, sınavla giren ve birçok elemeden geçen insanlarla bu yollarla girmeyenlerin aynı şekilde değerlendirilmesinin de başka sakıncaları ortaya çıkaracağı aşikârdır.”

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.