logo yeni

KPSS A GRUBUNA YAŞ İPTALİ GELDİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

Anayasa Mahkemesi bugün açıkladığı kararlar ile KPSS A grubu kadrolara yaş sınırı dolayısıyla atanamayanları ilgilendiren önemli bir karara imza attı.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ek Madde 40’ta, “Mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alınan ve bu Kanunun 36 nci maddesinin Ortak Hükümler Bölümünün (A) fıkrasının (11) numaralı bendinde sayılan kadrolara atanmak amacıyla kurumlarca yapılacak olan özel yarışma sınavlarına başvurularda üst yaş sınırı; özel mevzuatında yer alan yaş şartına ilişkin hükümlere bağlı kalınmaksızın sınavın yapıldığı tarihte otuzbeş yaşını doldurmamış olmak şeklinde uygulanır.

Özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları tarafından mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle yapılacak alımlarda da birinci fıkra hükmü uygulanır.” hükmü yer almakta olduğundan 35 yaş üstündeki adaylar için KPSS A grubu yolu kapalıydı.

Mahkeme bugün açıkladığı kararı ile bu maddenin Anayasaya aykırı olduğuna ve kararın Resmi Gazetede yayınlanmasından başlayarak 9 ay sonra yürürlüğe girmesine karar verdi.

Anayasa mahkemesinin verdiği karar gereğince, kararın Resmi Gazetede yayınlanmasından itibaren geçen 9 aylık süre içinde kariyer mesleklerle ilgili yeni bir yaş şartı düzenlemesi yapılmazsa, A grubu kadrolardaki yaş şartı tamamen ortadan kalkmış olacak. Ancak bu süre içinde yeni bir düzenleme olursa A grubu kadrolarla ilgili yeni yaş şartına göre işlem yapılacak.

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.