logo yeni

KAMU DENETÇİLİĞİ UZMANLIĞI GELECEK VADEDİYOR MU?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu ile kurulan Kamu Denetçiliği Kurumu halen faaliyetlerine başlayabilmek amacıyla hazırlıklarını sürdürüyor.

Bildiğiniz gibi, Kamu Denetçiliği Kurumunu ve kamu denetçiliği uzmanlığını mevcut kanun çerçevesinde inceleyerek burada yayınlamıştık. Sitemize gelen istekler doğrultusunda, henüz kurulma ve personel temini aşamasında olan kurumun geleceği ile ilgili tahmin, görüş ve endişelerimizi de sizlerle paylaşalım.

Kamu Denetçiliği Kurumu bağımsız olabilecek mi?

Kamu denetçiliği ya da yurtdışında kullanıldığı şekliyle “ombudsman” lık müessesesinin, hem kamu kurumları arasında, hem de halk nezdinde saygınlık ve itibar kazanabilmesinin yolu, kendisine tanınmış bulunan yetkilerden çok tarafsızlığı ve bağımsız işleyiş şeklidir. Bu sebeple 6328 sayılı yasa ile kurulan Kamu Denetçiliği Kurumunun da, saygın ve sözü dinlenen bir kurum olmasının yolu tarafsız ve bağımsız duruşu olacaktır.

Ancak, henüz kurulum aşamasında iken bile Kamu Denetçiliği Kurumu çok tartışılmış ve tarafsızlığına gölge düştüğü iddia edilmişti. Özellikle kurumun can damarı olan başdenetçi ve denetçilerin seçimi sürecinde yaşananlar, muhalefetin seçilen başdenetçi ve denetçilerle ilgili itirazları Kurumun tarafsızlığına şimdiden gölge düşürmüş görünüyor. Bu durum gücünü tarafsızlığından ve bağımsızlığından alması gereken bir kurum için önümüzdeki yıllarda sıkıntı yaratabilir.

Şüphesiz ki böyle bir kurum için yapılacak en doğru seçim, muhalefet ve iktidar partilerinin üzerinde uzlaşacakların adayların seçilmesi olurdu.

Kurum ölü mü doğdu?

6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunun “Kuruma başvuru ve yapılacak işlemler” başlıklı üçüncü bölümü incelendiğinde göze çarpan husus Kurumun herhangi bir zorlayıcı yetkiye sahip olmamasıdır. Hatta bu anlamda Kamu Denetçiliği Kurumuna tanınan tek önemli yetki, inceleme ve araştırma yapılacak konuda şikayet edilen kamu kurumundan istenecek bilgi ve belgeleri ilgili kurumun verememesi durumunda soruşturma açılacak olmasıdır. Kanun, temel olarak Kamu Denetçiliği Kurumunun kararlarının tavsiye niteliğinde olduğunu ve bu kararlara uymak istemeyen kamu kurumlarının sadece gerekçe göstermelerinin yeterli olacağını öngörmüş bulunmaktadır.

Kamu Denetçiliği Kurumunun adında geçen “denetçilik” kelimesinin hakkını verebilmesi için yaptırım gücüne sahip olması gerektiği açıktır. Yaptırım olmadan denetçilik olamayacağına göre bugünkü haliyle kurumun ölü doğduğunu da söyleyebiliriz.

Kamu Denetçiliği BİMER’e döner mi?

Kamu Denetçiği Kurumu ve kamu denetçiliği uzmanlığı yukarıda bahsettiğimiz sebeplerle, gelen şikayetleri ilgili kuruma ileten, kurumlardan gelen cevapları da kişilere ileten bir yapıya dönmemelidir. Ne yazık ki kurumun halihazırdaki yaptırım gücünden yoksun yapısı denetim işlevini zaafa uğratacağından, ileriki yıllarda Kamu Denetçiliği Kurumunun adeta Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin BİMER birimi haline dönüşmesi tehlikesi bulunmaktadır.

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.