logo yeni

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM MEZUNLARININ SORUNLARI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

Mesleki ve teknik eğitim mezunlarının sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclisi Başkanlığına Araştırma önergesi verildi.

MHP Milletvekilleri tarafından verilen Araştırma Önergesinin Gerekçesinde şu hususlar da yer aldı.

2013 yılında mesleki ve teknik alanda daha çok öğretmen alınmalı

“Bugüne kadar yapılan KPSS’lerde kendi alanlarında derece yaparak ilk 10’lara girseler bile, yeterli kontenjan ayrılmadığı için yıllardır atanamayan Mesleki ve Teknik öğretmen adayları bir dizi sorunlarla karşı karşıya kalmışlar ve neredeyse mesleklerini söyleyemez hale gelmişlerdir. Sayıları 100 bine yaklaşan ve 2002 yılından buyana atamaları gerçekleştirilen Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarının sayılarının sadece %3 dolayında kalması, hükümetin mesleki ve teknik eğitime bakışının gerçek yüzünü gösteren en önemli delil olmuştur. Daha fazla mağduriyetin yaşanmaması için, 2013 yılında yapılacak öğretmen atamalarında mesleki ve teknik öğretmenlere ayrılacak kontenjanların mutlaka artırılması gerekmektedir.”

Mühendislik tamamlama hakkı

“Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarına 3795 Sayılı Kanunla tanınan ‘mühendislik tamamlama’ hakkı,2002 yılından itibaren yeterli başvuru olmasına rağmen yer, öğretim elemanı yetersizliği vb. gibi nedenlerle ilgili sınavların ve programın hiç açılmamış olması nedeniyle pratikte uygulama alanı bulamamış ve adeta ellerinden alınmıştır.”

Akademik ilerleme imkanı tanınması

“Teknik Eğitim Fakültelerinin 2009 yılında kapatılarak bazılarının yerlerine Teknoloji Fakültelerinin açılmasına ve açılan fakültelerin mezunlarının mühendis unvanı alacağı belirtilmesine karşın kapatılan Teknik Eğitim Fakültelerinin eski mezunları hakkında bugüne kadar herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Lisansüstü eğitim programlarında Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültelerine yönelik programların olmaması, teknik öğretmenlerin akademik ilerlemelerini de engellemektedir.”

Mesleklerine uygun unvanda istihdam

“Aldıkları 4 yıllık lisans eğitimine karşın teknik öğretmenler, kamu kurum ve kuruluşlarında “teknisyen” veya “tekniker” unvanına sahip çalışanlarla eş tutularak çalışmak zorunda bırakılmaktadırlar. Mesleki ve teknik öğretmenlerin, eğitimlerine uygun teknik unvanlarla kamu kurum ve kuruluşlarındaki teknik birimlerdeki kadroda görevlendirilmeleri sağlanmalı, özel hizmet tazminatı ve ek ödemelerdeki mağduriyetleri mutlaka giderilmelidir.”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.