logo yeni

535374 KİŞİDEN 45 TL SINAV ÜCRETİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

Ziraat Bankasının 2012 yılının sonunda yapmış olduğu ve Ocak ayı sonu itibariyle halen mülakatların devam ettiğini belirttiği sınav hakkındaki iddiaları yanıtladı.

İddialar İstanbul milletvekili Umut ORAN tarafından Ali BABACAN’ın cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi haline getirilerek Meclise taşınmıştı.

İşte soru önergesine konu olan sorular ve cevapları;

 

Soru 1 : Ziraat Bankası hangi pozisyonda kaç personel alımı için söz konusu tarihte bu sınavı düzenledi? Sınavda başarı puanı kaçtı, bu sınırı kaç aday geçti? Mülakata kaç aday çağırıldı bunların kaçı işe alındı?

Cevap 1 : Bankamız ve Anadolu Üniversitesi arasında imzalanan işe alım sınav hizmetleri protokolü kapsamında 24 Kasım 2012 tarihinde 2500 Banko Asistanı, 500 Servis Görevlisi ve 200 Uzman Yardımcısı istihdamı için toplam 3 adet sınav düzenlenmiştir.

Yazılı sınavlarda değerlendirme doğru cevap sayısı üzerinden yapılmış, asgari başarı puanı 60 olarak belirlenmiş ve her il için il bazında ihtiyacın 3 (üç) katı adayın (son adayla aynı puanı alan adaylar dahil) en yüksek puandan başlanarak mülakata çağırılacağı hususları başvurular sırasında yayınlanan ilan metinlerinde açıkça belirtilmiştir. Bu kapsamda illerin ihtiyacı ve adayların başarı seviyesine göre her il için farklı taban puanlar oluşmuştur. Asgari başarı puanı 60’ı ve başvurduğu ilin taban puanını geçerek mülakata çağrılmaya hak kazanan aday sayısı 10.656 olarak gerçekleşmiştir. Sınav süreci şeffaf bir şekilde yürütülmüş olup, adayların mülakat süreci halen devam etmektedir.

 

Soru 2: Sınava kaç kişi girdi, sınava giriş ücreti kaç TL idi?

Cevap 2: 24 Kasım 2012 tarihinde düzenlenen 3 sınava toplam 535.374 kişi girmiş olup, sınava başvuran adaylardan 45 TL sınav ücreti tahsil edilmiştir.

 

Soru 3: Sınav sonuçları hangi tarihte açıklandı, açıklanma tarihinde bir gecikme yaşandı mı, yaşandıysa gerekçesi nedir?

Cevap 3: Sınav sonuçlarının açıklanması tarihinde herhangi bir gecikme yaşanmamış olup, Bankamızın işe alım planlaması doğrultusunda sonuç duyuruları 1 4 Aralık 20 1 2 tarihinde yapılmıştır.

 

Soru 4: Adayların kimlik doğrulaması yapılarak kontrollü biçimde web üzerinden orijinal kağıtlarını görmelerine niçin olanak sağlanmadı?

Cevap 4: Bankamız ve Anadolu Üniversitesi arasında imzalanan Hizmet Alım Sözleşmesi gereği yazılı sınavlar anılan Üniversiteye yaptırılmış olup, sınav sonuçlarına itiraz ederek cevap kağıdını görmek isteyen adaylara Üniversite tarafından cevap kağıtları gönderilmiştir.

 

Soru 5: Sınav sonuçları ile ilgili olarak kaç kişi/aday itiraz etti, bunların kaçı itirazcının lehine, ne kadarı aleyhine sonuçlandı? Konuyla ilgili olarak savcılıklara yansıyan boyutta bir adli gelişme yaşandı mı?

 

Soru 6: Sınavda çok basit soruların dahi açıklanan sonuçlara göre çözülememiş olarak gösterildiği, 3 soruyu yanıtsız bırakan adayın açıklanan sonuç belgesinde bu sayının 18’e çıktığı gibi şikayet ve iddiaların gerekçesi nedir?

Cevap 5-6: Hizmet Alım Sözleşmesi gereği yazılı sınavlara itiraz süreci, sınavı düzenleyen Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülmüştür. İtirazlar ilgili Üniversite tarafından incelenmiş ve sınav sonuçlarında herhangi bir sorun/hata ile karşılaşılmamıştır. Bugüne kadar savcılıklara yansıyan bir adli gelişme de olmamıştır.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.