logo yeni

1780 PERSONEL ALACAĞIZ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

TRT Haber’de yayınlanan “Neler Oluyor” adlı programa katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı bu sene almayı düşündükleri personel sayısı ile ilgili bilgiler de verdi.

1780 personel alacağız

Gümrük kapılarda personelin güvenliğine değinen Bakan Yazıcı, "Her gümrük kapısına mülkü amirleri olan vali yardımcıları vardır. Bunlar emniyeti sağlaması gerekiyor. Mülakatlara başlıyoruz. 1780 personel alımı yapacağız. 800'ü Gümrük muhafaza memuru olacak. Gümrük hazırlama memuru, veri hazırlama uzmanı, buna benzer statüde çalıştırılacak. Tabi bunlar belli fakültelerden alınacak. Kamu Yönetimi, Hukuk., Siyasal, İşletme gibi fakültelerden mezun olması, İktisadi İdari Bilimler, İktisat, Maliye, bu fakültelerden mezun olma şartı var.  KPSS şartı arayacağız. Gümrük muhafaza memurları için fiziksel şartlar da var. Bizzat polis gibi eğitim alıyorlar. Spor alanları, atış poligonları var" dedi.

Yeni raportörler alacağız

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Tüketici Kanun Tasarısına da değindi. Yazıcı, “Tüketici hakem heyetlerini oluşturacak kişilerin ehil olması gerekiyor” derken, yeni almayı düşündükleri personelle ilgili olarak “Valiler toplantısında söz aldığımda, valilere bu doğrultuda ricada bulundum. Buralara atanacak kişiler konusunda ‘seçici olalım’ diye. Bizim de yasa tasarısında Tüketici Hakem Heyetleri için yeni personel istihdamı ile ilgili talebimiz var. Raportör almayı planlıyoruz. Bütün hakem heyetleri 937 tane olması lazım. İlk etapta 500-600 raportör almayı düşünüyoruz. Maliye ile bir anlaşmazlık var. Kadro açılması hususunda, anlaşabilirsek alacağız.” şeklinde konuştu.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.