logo yeni

YIL İÇİNDEKİ YDS SAYISININ ARTIRILMASI İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ÖSYM'nin KPDS-ÜDS gibi yabancı dil sınavlarını kaldırarak yerine sadece Yabancı Dil Sınavını(YDS) yapacağını ve bu sınavında yılda iki kez olacağını açıklaması tepkilere neden olmuştu.

Bu tepkileri dile getiren Balıkesir milletvekili Ahmet Duran Bulut, bu yıl içinde yapılacak ilk YDS tarihinin daha geç bir tarihe alınmasını ve yıl içinde daha fazla sayıda YDS yapılmasını istedi. Bulut'un bu hususlara değinerek, bu konuda bir çalışma olup olmadığı hususlarını içeren ve TBMM Başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesinin metni:

"ÖSYM’nin resmi web sitesinde 4 Ocak 2013 tarihinde yayınlanan Basın Duyurusunda, 2013-Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı ile ilgili aşağıdaki açıklamalara yer verilmiştir.

“Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik, 4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bu Yönetmelik gereği; Merkez tarafından bazı dillerde yılda iki kez olmak üzere Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılacaktır. Sınavın ilk uygulamasının 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanmaktadır.

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından, yabancı dil bilgisi seviye belirlemeye yönelik olarak, sadece Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılacaktır. Diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS/KPDS vb.) yapılmayacaktır. Ayrıca; ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu/testi bulunan sınavlarda yabancı dil sorusu/testi bulunmayacak, bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS’den alacakları puanlar kullanılacaktır.

Bu sebeple, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS yerleştirme işlemleri ile ÜDS/KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu/özel kurum ve sınav/yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanan YDS’ye katılmaları yararlarına olacaktır.”

Yukarıda yer alan basın açıklaması ile 20 Mayıs 2013 tarihinde yapılması beklenen Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı tarihi 07 Nisan 2013 olarak belirlenmek suretiyle öne çekilmiştir. Bu durum ise sınavın 20 Mayıs 2013 tarihinde yapılacağını bekleyen ve sınava dair tüm plan ve programlarını bu tarihe göre yapan adaylar, eğitim kursları ve kurumlar açısından karışıklığa yol açmıştır. Sınava 3 ay gibi kısa bir süre kala bu açıklamanın yapılması ve ilgililerin daha öncesinde bu konuya ilişkin olarak bilgilendirilmemesi mağduriyetlere sebebiyet verecektir.

Bu sebeple, ÖSYM tarafından yapılacak YDS tarihinin 20 Mayıs 2013 olarak değiştirilmesi konusunda çalışmalarınız var mıdır?

Birçok ülkede memur ve öğrencilere her ay yabancı dil sınavlarına giriş hakkı tanınmakta iken, bizde Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı yılda iki defa yapılması da eğitim-öğretimin işleyişi açısından uygun değildir. Bunun yerine Mart ortasında YDS-1, Mayıs ortasında YDS-2, Ekim ortasında YDS-3 ve Aralık ortasında YDS-4 olmak üzere yılda 4 kez yapılması konusunda bir değerlendirmeniz olacak mıdır?

Diğer yandan, sınavın içeriğinin belli olmaması ve olası bir format değişikliği de öğrenciler ve eğitimciler nezdinde kaygı yaratmaktadır. Zira böyle bir değişikliğin 3 ay gibi kısa bir sürede çözümlenebilmesi mümkün bulunmamaktadır. Bu durumun da bir an önce aydınlığa kavuşturulması konusunda çalışmalarınız var mıdır?"

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.