logo yeni

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞININ MÜLAKAT YAPMA SEBEBİ

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneğinin düzenlediği “Dünya Gümrük Günü Kutlamaları” etkinliğinde yaptığı konuşmada Bakanlığının yeni yapılanmayla birlikte daha güçlü, etkin görevler üstlendiğini belirtirken, KPSS sonrasında mülakat yapmalarının nedenini de açıkladı.

Mülakat daha bilgili, donanımlı keskin zekalı personel almak için yapılıyormuş

Bakan Yazıcı, “2012 yılı içinde 2 bin küsur yeni eleman takviye edildi. Şimdi 1500-1700 kişi alıyoruz. Biz bunları KPSS'den en az 70 puan almasını istiyor, bir de mülakata tabi tutuyoruz. Bizi mülakatlar için eleştirenler var. Bakanlığın elemanları bilgili, donanımlı, temsil kabiliyetine haiz, keskin zekalı bireylerden oluşsun. Bunun planı yapıldı, sınavlardan sonra takdim edeceğiz.” dedi.

Gümrük Müşavirliği kolaylaşıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı sözlerine “'Kariyer meslek' olarak nitelediğim gümrük müşavirliğine geçiş süreci için öngörülen 6 yıllık sürenin çok fazla olduğu kanısındayım. Hazırladığımız tasarıyla bu alandaki süreyi kısaltıyoruz. Süreleri bu kadar uzun tutarsanız çok nitelikli insanlar bu kadar uzun süre müşavir olmayı beklemez. Müşavirliğe nitelikli insanların daha çok rağbet etmesi için böyle bir düzenleme getiriyoruz.” şeklinde devam ederek gümrük müşaviri olmayı kolaylaştıracaklarını belirtti.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.