logo yeni

KPSS,KPDS,ÜDS,TUS,DUS'A GİRECEKLER İÇİN ÖRNEK YABANCI DİL SORULARI

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

ÖSYM Başkanlığı kaldırılan KPDS ve ÜDS sınavları ile KPSS,TUS,DUS sınavlarındaki yabancı dil kısmı yerine bu yıl ilk kez yapılmaya hazırlanan YDS sınavı için örnek sorular yayınladı.

4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik gereği; ÖSYM tarafından bazı dillerde yılda iki kez olmak üzere Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılması uygulamasına geçilmişti. Sınavın ilk uygulamasının 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlandığı ÖSYM tarafından bildirildi.

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından, yabancı dil bilgisi seviye belirlemeye yönelik olarak, sadece Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılacaktır. Diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS/KPDS vb.) yapılmayacaktır. Ayrıca; ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu/testi bulunan sınavlarda yabancı dil sorusu/testi bulunmayacak, bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS’den alacakları puanlar kullanılacaktır.

Bu nedenle, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS vb. sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS/KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu/özel kurum ve kuruluşların sınav/yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanan YDS’ye katılmaları yararlarına olacaktır.

ÖSYM tarafından yayınlanan örnek sorular:

pdf icon İngilizce Örnek Sorular

pdf icon Fransızca Örnek Sorular

pdf icon Almanca Örnek Sorular

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.