logo yeni

AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ MEZUNU OLMAK SUÇ MU?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

Bazı kurumların, personel istihdam ederken Açık Öğretim Fakültesi mezunları hakkında diğer fakülte mezunlarına göre farklı uygulamalarda bulunmakta olmasına çözüm aranıyor.

Adalet Bakanlığının personel alımlarında,  Açık Öğretim Fakültesi Adalet Bölümü mezunlarına farklı muamele edildiği gerekçesiyle, CHP Niğde Milletvekili Doğan ŞAFAK tarafından, Adalet Bakanı Sadullah ERGİN tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemi ile soru önergesi verildi. 

Adalet Bakanlığının, 2012 yılı Kasım ayı yerleştirmelerinde, Açık Öğretim Fakültesi Adalet Bölümü mezunlarına 6225 nitelik kodu sadece 10 kadro ayırmış iken, diğer bölüm mezunlarına 1.000-1.500 arasında kadro ayırmış olduğunun belirtildiği önergede, Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yapılan İnfaz ve Koruma Memuru alım duyurularında da Açık Öğretim Fakültesi Adalet Bölümü mezunlarının hariç tutulmakta olduğu iddiası yer aldı. 

Ayrıca, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 12’nci maddesinin (d) fıkrası ve 43‘üncü maddesinin (c ) fıkrasına göre hazırlanan Yönetmeliğin 13’üncü maddesinde “Açık öğretim öğrencileri ile aynı öğretim programına göre örgün öğretim öğrencileri arasında öğrenci hakları bakımından fark bulunmadığı gibi her iki yoldan mezun olanlar eşit hak ve yetkilere sahip olurlar” denildiği de vurgulandı.

Fakülteler arasında normal öğretim ve açık öğretim ayrımı yapılmazken, Adalet Bölümü mezunları arasında ayrım yapıldığı belirtilen önergede, şu sorulara cevap verilmesi istendi: 

1-Açık Öğretim Fakültesi Adalet Bölümü mezunlarına ayrılan kadro sayısının yetersiz olmasının sebebini açıklar mısınız?

2-Bakanlık olarak, Açık Öğretim Fakültesi Adalet Bölümü mezunlarına ayrılan kadro sayısını artırmayı planlıyor musunuz?

3-İnfaz ve Koruma Memurluğu alımı duyurularında, Açık Öğretim Fakültesi Adalet Bölümü Mezunları ile Meslek Yüksek Okullarının Adalet Bölümü Mezunlarının istisna tutulması uygulamasını ortadan kaldırmayı düşünüyor musunuz?

4-2013 yılı atamalarında ve müteakip atamalarda Açık Öğretim Fakültesi Adalet Bölümü mezunlarına daha fazla kadro tahsisi yapacak mısınız?

5-Bakanlık olarak, Açık Öğretim Adalet Bölümü Mezunlarının fırsat eşitliği ilkesinden yararlanamamasını adaletli buluyor musunuz?

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.