logo yeni

2013 YILINDA KAMUYA ALINACAK MEMUR SAYILARI BELLİ OLDU

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

TBMM Genel Kurulunda, 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununu ile 2011 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu kabul edilerek yasalaştı.

190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin geçici 7nci maddesi gereğince "her yıl kamu kurum ve kuruluşlarının serbest memur kadrolarına yapabilecekleri açıktan atama sayıları ve diğer kamu idare, kurum ve kuruluşlarından yapabilecekleri nakil sayıları toplamı ile bu toplam sayıdan istisna tutulacak atamalar"ın merkezî yönetim bütçe kanununda gösterilmesi hükmü gereğince 2013 yılında kamuya alınacak memur sayısı belli oldu.

YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARI

2013 yılı Bütçe Kanunu gereğince yükseköğretim kurumları, serbest memur kadrolarına 2012 yılında emeklilik, ölüm, istifa veya nakil sonucu ayrılan memur sayısının yüzde 50'sini geçmeyecek şekilde açıktan veya nakil suretiyle atama yapabilecek. Bu şekilde memur ihtiyacını karşılayamayacak yükseköğretim kurumları için ilave 5 bin adet atama izni verilebilecek.

Ayrıca, yükseköğretim kurumları, 2012 yılında emeklilik, ölüm, istifa, nakil, eğitimin tamamlanması veya başarısızlık sonucu kurumlarından ayrılan öğretim görevlisi, okutman, uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacısı sayısının yüzde 50'sini, araştırma görevlisi kadroları için yüzde 100'ünü geçmeyecek şekilde açıktan veya naklen atama yapabilecek. Bu şekilde öğretim elemanı ihtiyacını karşılayamayacak söz konusu yükseköğretim kurumları için ise ilave 9 bin adet atama izni verilebilecek.

DİĞER KAMU KURUMLARI

190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamındaki kamu idare, kurum ve kuruluşları serbest memur kadrolarına, 2012 yılında emeklilik, ölüm, istifa veya nakil sonucu ayrılan memur sayısının yüzde 50'sini geçmeyecek şekilde açıktan veya nakil suretiyle atama yapabilecek. Bu sınırlar içinde memur ihtiyacını karşılayamayacak söz konusu idare, kurum ve kuruluşlara ilave 65 bin adet atama izni verilebilecek.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.