logo yeni

TKDK SINAVLARINDA USULSÜZLÜKLER Mİ OLUYOR?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

2007 yılında kurulan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun personel alımlarında usulsüzlükler yapıldığı iddialarını içeren soru önergesi verildi.

MHP Kütahya milletvekili Prof.Dr. Alim Işık, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı  Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunda sınav sorularını hazırlayan kişilerin yakınlarının başarılı olduğu, başvurma hakkı olmadığı halde başvuran kişilerin kabul edildiği gibi ciddi iddialara yerverdiği önergesinde şu soruları dile getirdi: 

"Bilindiği gibi, Bakanlığınız Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun kurulduğu 2007 yılından buyana anılan kuruma personel alımlarında değişik usulsüzlük iddiaları hep gündeme gelmiş, sınav sorularını hazırlayan kişilerin yakınlarının sınavlara girerek başarılı olduğu, sınav cevaplarının kurumda sınava giren kişilerin yakınlarının odalarında günlerce bekletildiği, sınav sorularında bazı yanlışlıkların olduğu, başvurma hakkı olmadığı halde bazı personelin başvurularının kabul edilerek işe başlatıldıkları vb. gibi iddia veya haberler zaman zaman medyaya da yansımıştır. Ayrıca, 5648 sayılı kanunda öngörülen yabancı dil şartı 2010 yılında torba kanunla 31.12.2012 tarihine kadar uzatılmıştır. Bu konuyla ilgili olarak;

1. Halen anılan kurumda çalışan personel sayısı ne kadardır?

2. Anılan kurumda çalışan personelin kadro veya görev unvanlarına göre dağılımı nasıldır? 

3. Halen kurumda çalışan personelin kaçı anılan kanunda öngörülen yabancı dil şartını sağlamış durumdadır?

4. Kanunda öngörülen yabancı dil şartlarını sağlamadıkları için şimdiye kadar yapılan uzatmalardan yararlanan personel sayısı nedir?

 5.Anılan personele şimdiye kadar ödenen yabancı dil tazminatı tutarı ne kadardır? Halen yabancı  dil bilen personele ödenen aylık dil tazminatı tutarı nedir?

6. Şimdiye kadar kurumda geçici görevle çalışan personelin torpil ve siyasi ayrım yapılarak belirlendiği iddiaları doğru mudur?

7. Kurumda çalışan personelden kanunda öngörülen yabancı dil şartını yerine getirmek için belirlenen 31.12.2012 tarihi nedeniyle bu şartı yerine getiremeyeceğini düşünen bir çok kişinin yabancı dil sınavlarına başvuruda bulunmadığı, son aylarda bile yabancı dil şartı aranmadan personel alımı yapıldığı iddiaları doğru mudur?

8. Doğru ise yabancı dil şartı aranmadan alınan personel sayısı nedir?

9. Değişik tarihlerde kurum aleyhine açılan açılan davalara bir çok şekilde müdahalede bulunulduğu, tehdit, zorlama ve farklı ikna yöntemleri ile davaların geri çektirildiği iddiaları doğru mudur?

10. Doğru ise bu baskıları yapan yetkililer hakkında Bakanlığınızca nasıl bir işlem yapılmış ya da yapılmaktadır?

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.