logo yeni

AVUKAT KADROLARINA ATAMALAR NE ZAMAN OLACAK?

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen avukatlar KPSS B grubu arasında sayılarak, merkezi sınavın ardından yapılan merkezi yerleştirmeler ile işe alınmaktaydı.

Ancak Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik'te “Kamu kurum ve kuruluşları, özel mevzuatlarında sınav, başvuru, komisyon teşkili ve sınava ilişkin diğer hususlarda düzenleme yapmak kaydıyla, hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonlarına, KPSS B grubu puan sırası dikkate alınarak, açıktan atama yapılacak kadro veya pozisyon sayısının beş katına kadar belirlenecek adaylar için yapacakları yazılı ve/veya sözlü sınavlardaki başarı sırasına göre atama yapabilirler.” şeklinde değişiklik yapılmasıyla birlikte avukat, hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadrolarına KPSS B grubu puanına ilaveten yazılı ve/veya sözlü sınav şartı getirilmişti.

Daha sonra çıkarılan Bakanlar Kurulu kararı ile 750 adet boş avukat kadrosu kurumlara dağıtılarak, ilk defa avukat olarak kamuda işe girmek isteyenler için hazırlıklar tamamlanmıştı.

Bundan Sonra Ne Olacak?

Ancak kamu kurum ve kurumlarının bu kadrolara atama yapabilmek için KPSS yönetmeliğindeki genel ifadeleri somutlaştırarak, boş kadrolara alacakları avukatlar için nasıl sınav yapacaklarına dair ayrıntılara yer vermeleri için hukuki altyapılarını oluşturmaları gerekmektedir. Her ne kadar bazı kurumlar bu düzenlemeyi görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliğinde yapmak isteseler de bu durumun uygun görülmeyeceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla, kurumların bu kadrolar için ayrı birer yönetmelik çıkarmak zorunda kalmaları, avukat kadrolarına yapılacak alımlar için bir süre daha beklenmesini zorunlu kılacaktır.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.