logo yeni

KPSS YERİNE DOLANDIRICILARI TERCİH EDENLER VAR

Aktif . Yayınlanma KPSS Haberleri

Memur olmak için merkezi sınava girmek yerine “Ankara’da tanıdığım var, sizi memur yapabilirim” diyenlere itibar edip dolandırılanlar, bu yola neden başvuruyor?

Memur yapma vaadiyle dolandırılma haberlerini hemen her gün okumakta, benzer olaylara bazen yakın çevremizde de rastlamaktayız. İnsanların bu yolla memurluğa girmeyi düşünmeleri; KPSS’ye duydukları güvensizlikten ve merkezi yerleştirme dışında da torpille memur olunabileceğine ilişkin taşıdıkları kanaatten kaynaklanıyor.

Bu nedenle, merkezi yerleştirme uygulaması konusunda güven oluşturulmadan, Devlet memuriyetine girişte sınavsız atama yapma imkanı bulunan kadroların da merkezi sınav ve yerleştirme kapsamına alınması sağlanmadan benzer dolandırıcılık olaylarının azaltılması mümkün görünmemektedir. 

Yakın zamanda İzmir’de yaşanan bir dolandırıcılık olayı da bunu düşünceyi doğruluyor. 

Edinilen bilgilere göre, Cumhuriyet savcılığına başvuran öğretmen S.A'nın (35), atanması için para verdiği T.K. tarafından dolandırıldığını iddia etmesi üzerine, İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri çalışma başlattı. 

S.A. ve zanlı arasında para vermek üzere bir buluşma ayarlanmasını sağlayan polis, buluşmaya gelen T.K'yı, çok sayıda   kişiye ait iş başvurusunda kullanılacak belgeyle yakaladı. 

T.K'nın Buca'da bir kahvehanede  tanıştığı S.A'dan, Ankara'da tanıdığı olduğunu, memur atamaları yaptırabildiğini söyleyerek 15 bin lira istediği, önce bir bakanlığa müracaat etmesi için fotoğraf, adli sicil belgesi, ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı ve  diploma fotokopisi ile 300 TL para aldığı, 700 TL'yi buluşma günü alacağı, kalan 14 bini de işe başlayınca almak üzere anlaştıkları belirtildi. 

Zanlıdan elde edilen malzemelerden yola çıkan polisin, T.K'nın çok sayıda kişiden de aynı vaatle para aldığını belirlediği öğrenildi. 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.